Toshkentda 9 qavatli uy yonidagi kotlovan o‘pirilishi bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi
Toshkent shahri Olmazor tumanida 9 qavatli uy yonida mehmonxona qurilishi uchun qazilgan kotlovan cheti o‘pirilishi yuzasidan jinoyat ishi ochildi.
'Toshkentda 9 qavatli uy yonidagi kotlovan o‘pirilishi bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi'ning rasmi
Bu haqda Bosh prokuratura axborot xizmati rahbari Hayot Shamsutdinov Darakchi.uz so‘roviga ko‘ra ma’lum qildi.
Ma’lum bo‘lishicha, hodisa 2 avgust kuni Olmazor tumanidagi “Orzu” massivi, 3-uy manzilida joylashgan qurilish obyektida sodir bo‘lgan.
Avvalroq Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirligi kotlovan o‘pirilishi pudrat tashkiloti tomonidan qazish ishlarini amalga oshirish jarayonida yo‘l qo‘yilgan ehtiyotsizlik oqibatida yuzaga kelganini ma’lum qilgandi.
Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan videolarda hodisa vaqtida elektr kabeli shikastlangani, yong‘in chiqqan va ayrim ishchilar jarohatlangani aks etgan.
Toshkent shahar hokimligi ma’lumotiga ko‘ra, hodisa oqibatida bir nafar fuqaro jabrlangan. Unga o‘z vaqtida tibbiy yordam ko‘rsatilgan. Bosh prokuratura axborotida esa jabrlangan shaxs hozirda shifoxonada davolanayotgani aytilgan.
Tergovga qadar tekshiruv davomida qurilish ishlariga mas’ul bo‘lgan MChJ mansabdor shaxslarining harakatlarida Jinoyat kodeksining 257-moddasi (mehnatni muhofaza qilish qoidalarini buzish) hamda 192¹¹-moddasida (nodavlat tijorat tashkilotida yoki boshqa nodavlat tashkilotida mansabdor shaxslar tomonidan o‘z vakolatlarini suiiste’mol qilish) nazarda tutilgan jinoyat alomatlari aniqlangan.

A criminal case has been initiated in Tashkent regarding the collapse of an excavation pit next to a 9-story building.
A criminal case has been opened in connection with the collapse of the edge of a pit dug for the construction of a hotel next to a 9-story building in the Almazar district of Tashkent city.
Image of 'A criminal case has been initiated in Tashkent regarding the collapse of an excavation pit next to a 9-story building.'
Hayot Shamsutdinov, the head of the Information Service of the Prosecutor General's Office, reported this in response to a request from Darakchi.uz.
According to reports, the incident occurred on August 2 at a construction site located at house 3, Orzu neighborhood, Olmazor district.
Earlier, the Ministry of Construction and Housing and Communal Services had reported that the collapse of the trench occurred as a result of negligence committed by the contractor organization during excavation work.
Videos circulated on social media showed that during the incident, an electric cable was damaged, a fire broke out, and some workers were injured.
According to the Tashkent city administration, one citizen was injured as a result of the incident. The citizen was provided with timely medical assistance. Meanwhile, the Prosecutor General's Office reported that the injured person is currently being treated in a hospital.
During the pre-investigation check, signs of crimes provided for by Article 257 (violation of labor protection rules) and Article 192¹¹ (abuse of powers by officials in a non-state commercial organization or other non-state organization) of the Criminal Code were identified in the actions of officials of the LLC responsible for construction work.
In this regard, a criminal case has been initiated, and investigative actions are currently being carried out.
The Tashkent city administration stated that a legal assessment would be given to the actions of responsible officials, and persons who violated urban planning legislation and construction norms would be held accountable in accordance with the procedure established by law.