Surxondaryo viloyatining Sariosiyo tumanida qariyb 100 yillik 11 tup Zarafshon archasi noqonuniy ravishda qo‘porib tashlangani aniqlandi. Bu haqda Ekologiya va iqlim o‘zgarishi milliy qo‘mitasi xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, hodisa 3 avgust kuni Sariosiyo tumanidagi Sangardak mahallasi hududida joylashgan Uzun o‘rmon xo‘jaligiga qarashli maydonda sodir bo‘lgan. Tekshiruv davomida bir nechta daraxt qo‘porilgani va ularga zarar yetkazilgani aniqlangan.
Qo‘mita ma’lumotiga ko‘ra, daraxtlarni qo‘porish ishlari hech qanday ruxsatnomasiz amalga oshirilgan. Shuningdek, mas’ul ekologik nazorat inspektorlarining ogohlantirishlariga qaramasdan, ishlar davom ettirilgan.
Hozirda mutaxassislar tomonidan tabiatga yetkazilgan ekologik zarar miqdori hisoblab chiqilmoqda. Shu bilan birga, mazkur hududda amalga oshirilgan qurilish ishlarining ekologik qonunchilik talablariga muvofiqligiga huquqiy baho berilmoqda.
Ekologiya va iqlim o‘zgarishi milliy qo‘mitasi tekshiruv yakunlari bo‘yicha aybdor shaxslarga nisbatan qonunchilikda belgilangan tartibda choralar ko‘rilishini ma’lum qildi. Qo‘shimcha axborot tekshiruv natijalariga ko‘ra jamoatchilikka e’lon qilinishi bildirildi.

In Surkhandarya, 11 nearly 100-year-old Zarafshan junipers were illegally uprooted.
According to reports, the incident occurred on August 3 in an area belonging to the Uzun forestry enterprise, located in the Sangardak neighborhood of the Sariosiyo district.
Image of 'In Surkhandarya, 11 nearly 100-year-old Zarafshan junipers were illegally uprooted.'
It was found that 11 Zarafshan spruce trees, about 100 years old, were illegally uprooted in the Sariosiyo district of Surkhandarya region. This was reported by the National Committee for Ecology and Climate Change.
According to the report, the incident occurred on August 3 in an area belonging to the Uzun forestry enterprise located in the Sangardak neighborhood of Sariosiyo district. During the inspection, it was found that several trees had been uprooted and damaged.
According to the committee, the uprooting of the trees was carried out without any permit. Furthermore, the work continued despite warnings from responsible environmental control inspectors.
Currently, specialists are calculating the amount of environmental damage caused to nature. At the same time, a legal assessment is being given to the compliance of construction works carried out in this area with the requirements of environmental legislation.
The National Committee for Ecology and Climate Change announced that measures will be taken against the guilty persons in accordance with the procedure established by legislation based on the results of the investigation. It was stated that additional information will be announced to the public based on the results of the investigation.