Oqibatda poytaxt Tbilisi va mamlakatning aksariyat hududlari elektr energiyasiz qoldi. Bu haqda Gurjiston Birinchi kanali xabar berdi.
Ma'lum qilinishicha, mahalliy vaqt bilan soat 20:15 atrofida yuz bergan blekaut sabab Tbilisi metropoliteni faoliyati to'xtagan. Shuningdek, Gurjiston temir yo'llari poyezdlarining harakati ham vaqtincha bekor qilingan.
Guvohlarning so'zlariga ko'ra, Tbilisida do'konlar, restoranlar va boshqa savdo nuqtalarida ham elektr ta'minoti uzilgan. Ayrim tadbirkorlar ish faoliyatini davom ettirish uchun generatorlardan foydalangan.
Tbilisi Life Telegram-kanali ma'lumotiga ko'ra, Gurjiston Energetika va suv ta'minotini tartibga solish milliy komissiyasi a'zosi Georgiy Panganining aytishicha, elektr ta'minotidagi uzilish Inguri gidroelektr stansiyasi agregatlarida o'tkazilayotgan rejali sinovlar bilan bog'liq bo'lishi mumkin.
Uning ta'kidlashicha, mazkur sinovlar iyul oyida yuz bergan avariyalardan so'ng energetika tizimidagi zaif nuqtalarni aniqlash maqsadida o'tkazilgan. Hozirda nosozlikning aniq sabablarini o'rganish bo'yicha tahlil ishlari davom etmoqda.
Qayd etilishicha, bu Gurjistonda so'nggi ikki hafta ichida sodir bo'lgan uchinchi yirik blekaut hisoblanadi.
Avvalroq, 25 iyul kuni Tbilisida metro harakati to'xtab, suv ta'minoti va internet xizmatlarida ham uzilishlar kuzatilgan edi. Undan bir kun avval esa Tbilisi bilan bir qatorda Batumi, Kutaisi, Telavi, Borjomi, Bakuriani va Zugdidi shaharlari ham elektr ta'minotisiz qolgan.

According to reports, the Tbilisi metro has stopped operating due to a blackout that occurred around 20:15 local time.
Image of 'Another major blackout in Georgia: Tbilisi metro also stopped'
As a result, the capital Tbilisi and most regions of the country were left without electricity. This was reported by the First Channel of Georgia.
According to reports, a blackout that occurred around 20:15 local time caused the Tbilisi Metro to stop operating. Also, the movement of Georgian Railways trains was temporarily suspended.
According to eyewitnesses, in Tbilisi, power supply was also cut off in shops, restaurants, and other retail outlets. Some entrepreneurs used generators to continue their operations.
According to the Tbilisi Life Telegram channel, Georgy Pangani, a member of the Georgian National Commission for Energy and Water Supply Regulation, said that the power outage may be related to planned tests being conducted on the units of the Inguri Hydroelectric Power Station.
He noted that these tests were conducted after the accidents that occurred in July in order to identify weak points in the energy system. Currently, analytical work is underway to study the exact causes of the malfunction.
It is noted that this is the third major blackout in Georgia within the last two weeks.
Earlier, on July 25, metro traffic stopped in Tbilisi, and interruptions were also observed in water supply and internet services. A day before that, in addition to Tbilisi, the cities of Batumi, Kutaisi, Telavi, Borjomi, Bakuriani, and Zugdidi were also left without electricity.