Bu haqda bugun, 6 avgust kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasining navbatdagi majlisida ko‘rib chiqilgan yo‘l harakati xavfsizligi tizimini takomillashtirishga qaratilgan qonun loyihasi muhokamasida ma’lum qilindi.
Qonun loyihasiga ko‘ra, Jinoyat kodeksi, Jinoyat-protsessual kodeksi, Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeks hamda “Yo‘l harakati to‘g‘risida”gi Qonunga bir qator o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish nazarda tutilgan.
Xususan, voyaga yetmagan shaxsga transport vositasini boshqarishni topshirish oqibatida fuqaroning o‘rtacha og‘ir yoki og‘ir tan jarohati olishi, inson halok bo‘lishi yoki boshqa og‘ir oqibatlar yuzaga kelgan taqdirda, transport vositasini topshirgan shaxs uchun jinoiy javobgarlik joriy etilishi taklif qilinmoqda.
Shuningdek, Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksga voyaga yetmagan shaxsga transport vositasini boshqarishni topshirish, avtomototransport vositalari poygasini noqonuniy tashkil etish yoki unda ishtirok etish, yuk avtomobillarini tungi vaqtda yo‘l harakati ishtirokchilariga xavf tug‘diradigan holatda yo‘l chetida qoldirish, transport vositasini hisobdan chiqarish tartibini buzish hamda belgilangan tezlikni soatiga 80 kilometrdan ortiq oshirish uchun alohida va kuchaytirilgan javobgarlik belgilash taklif etilmoqda.
Bundan tashqari, hujjatda transport vositasini mast holda boshqarish yoki tegishli tekshiruvdan o‘tishdan bosh tortish uchun belgilangan jazo choralarini takomillashtirish, ayrim qo‘pol qoidabuzarliklar takroran sodir etilganda esa jarimani chegirma asosida to‘lash imkoniyatini ma’lum muddatga cheklash ham nazarda tutilgan.
Qonun tashabbuskorlariga ko‘ra, mazkur o‘zgartishlar yo‘l-transport hodisalarining oldini olish, harakat ishtirokchilarining hayoti va sog‘lig‘ini ishonchli himoya qilish, qo‘pol qoidabuzarliklar uchun javobgarlikning muqarrarligini ta’minlash hamda haydovchilar mas’uliyatini oshirishga xizmat qiladi.

Drivers who exceed the speed limit by more than 80 km/h may be deprived of their driver’s license
In Uzbekistan, it is proposed to deprive drivers who exceed the established speed limit by more than 80 kilometers per hour of the right to drive a vehicle.
Image of 'Drivers who exceed the speed limit by more than 80 km/h may be deprived of their driver’s license'
This was reported today, on August 6, during the discussion of the draft law aimed at improving the road traffic safety system, which was considered at the next meeting of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis.
According to the draft law, a number of amendments and additions to the Criminal Code, the Criminal Procedure Code, the Code on Administrative Responsibility, and the Law "On Road Traffic" are envisaged.
In particular, it is proposed to introduce criminal liability for a person who entrusts the driving of a vehicle to a minor, if as a result the citizen suffers moderate or severe bodily harm, death of a person, or other grave consequences occur.
Also, it is proposed to establish separate and enhanced liability in the Code on Administrative Responsibility for entrusting the driving of a vehicle to a minor, illegally organizing or participating in motor vehicle races, leaving trucks on the roadside at night in a manner that poses a danger to road users, violating the procedure for deregistering a vehicle, and exceeding the established speed limit by more than 80 kilometers per hour.
In addition, the document also envisages improving the penalty measures established for driving a vehicle while intoxicated or refusing to undergo the relevant examination, and, in the event of repeated commission of certain gross violations, limiting the possibility of paying a fine at a discount for a certain period.
According to the initiators of the law, these changes will serve to prevent road traffic accidents, reliably protect the life and health of road users, ensure the inevitability of liability for gross violations, and increase the responsibility of drivers.