O‘zbekistonda kam ta’minlangan oilalarga 179 milliard so‘mdan ortiq ijtimoiy keshbek qaytarildi
Hududlar kesimida eng ko‘p ijtimoiy keshbak Andijon viloyatida qayd etilgan. Ushbu hududdagi fuqarolarga 96,3 milliard so‘m mablag‘ qaytarilgan.
'O‘zbekistonda kam ta’minlangan oilalarga 179 milliard so‘mdan ortiq ijtimoiy keshbek qaytarildi'ning rasmi
O'zbekistonda 2026 yilning birinchi yarmida kam ta'minlangan oilalarga 179,2 milliard so'm miqdorida ijtimoiy keshbek to'lab berildi. Bu haqda Soliq qo'mitasi ma'lum qildi.
Qayd etilishicha, yanvar-iyun oylarida 651,3 ming nafar iste'molchiga xarid cheklari asosida ijtimoiy keshbek qaytarilgan. Shu davr mobaynida tizim orqali 6 million 11,9 mingta xarid cheki ro'yxatdan o'tkazilgan.
Hududlar kesimida eng ko'p ijtimoiy keshbek Andijon viloyatida qayd etilgan. Ushbu hududdagi fuqarolarga 96,3 milliard so'm mablag' qaytarilgan.
Keyingi o'rinlarni Toshkent shahri va Samarqand viloyati egallagan. Poytaxt aholisiga 15,2 milliard so'm, Samarqand viloyati fuqarolariga esa 14 milliard so'm ijtimoiy keshbek to'lab berilgan.
Ma'lumot uchun, 2023 yil 1 maydan boshlab "Ijtimoiy himoya yagona reyestri"ga kiritilgan fuqarolar ayrim tovarlarni xarid qilganda odatdagi 1 foizlik keshbek o'rniga xarid summasidagi 12 foizlik qo'shilgan qiymat solig'i (QQS)ni ijtimoiy keshbek sifatida qaytarib olishi mumkin.

In Uzbekistan, over 179 billion soums of social cashback were returned to low-income families
In the regional breakdown, the highest amount of social cashback was recorded in Andijan region. Citizens in this region were returned 96.3 billion soums.
Image of 'In Uzbekistan, over 179 billion soums of social cashback were returned to low-income families'
In Uzbekistan, in the first half of 2026, social cashback in the amount of 179.2 billion soums was paid to low-income families. This was reported by the Tax Committee.
It was noted that in January-June, social cashback was returned to 651,300 consumers based on purchase receipts. During this period, 6 million 11,900 purchase receipts were registered through the system.
By region, the largest amount of social cashback was recorded in Andijan region. Citizens in this region were returned 96.3 billion soums.
The next places were taken by Tashkent city and Samarkand region. Residents of the capital were paid 15.2 billion soums, and citizens of Samarkand region received 14 billion soums in social cashback.
For reference, starting from May 1, 2023, citizens included in the "Unified Register of Social Protection" can, when purchasing certain goods, receive a 12 percent value added tax (VAT) on the purchase amount as social cashback instead of the usual 1 percent cashback.