Damashqda mikroavtobus portlatildi
Suriya poytaxti Damashq yaqinidagi Jaramana tumanida mikroavtobusga oldindan o‘rnatilgan bomba portlashi oqibatida 2 kishi halok bo‘ldi, yana 14 kishi jarohat oldi.
Suriya rasmiylari ma’lum qilishicha, dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, portlashga transport vositasiga yashirincha o‘rnatilgan portlovchi qurilma sabab bo‘lgan.
Guvohlarning aytishicha, portlash juda kuchli bo‘lgan. Hodisa sodir bo‘lgan ko‘chada ko‘plab do‘konlar va savdo nuqtalari joylashgan bo‘lib, portlash atrofdagilarda sarosima uyg‘otgan.
Qayd etilishicha, Jaramana asosan druzlar istiqomat qiladigan hudud hisoblanadi. So‘nggi vaqtlarda Suriyadagi druzlar qurolli guruhlari va mamlakatning yangi rahbariyati o‘rtasida keskinlik saqlanib qolmoqda.
BMT ma’lumotlariga ko‘ra, o‘tgan yili Suriyaning janubidagi Suvaydo viloyatida sodir bo‘lgan to‘qnashuvlarda 1 700 dan ortiq kishi halok bo‘lgan. Hisobotda hukumat qo‘shinlari, qabila jangarilari hamda druzlar qurolli guruhlari tomonidan ehtimoliy harbiy jinoyatlar sodir etilgani qayd etilgan.

At least 2 people were killed and 14 others injured as a result of a bomb planted in advance in a minibus in the Jaramana district near the Syrian capital Damascus.
According to Syrian officials, preliminary information indicates that the explosion was caused by an explosive device covertly installed in the vehicle.
Witnesses said the explosion was very powerful. The street where the incident occurred is lined with many shops and retail outlets, and the explosion caused panic among those nearby.
It is noted that Jaramana is an area mainly inhabited by Druze. In recent times, tensions have persisted between Syria's armed Druze groups and the country's new leadership.
According to UN data, more than 1,700 people were killed in clashes in the Suwayda province in southern Syria last year. The report noted that government forces, tribal fighters, and Druze armed groups may have committed war crimes.