Kuba yoqilg‘i taqchilligi fonida quyosh energetikasiga o‘tmoqda
Kuba yoqilgʻi tanqisligi va tez-tez elektr uzilishlari fonida quyosh energetikasini rivojlantirmoqda. Mamlakatda soʻnggi ikki yilda kamida 59 ta quyosh elektr stansiyasi qurilgan. Bu haqda xorijiy manbalarga tayanib Zamon.uz xabar berdi.
The Wall Street Journal maʼlumotlariga koʻra, ularning 41 tasi oʻrta, 18 tasi kichik quvvatli stansiyalardir. Hukumat 2028 yilgacha oʻrta hajmdagi stansiyalar sonini 92 taga yetkazishni rejalashtirmoqda.
Yangi stansiyalarning umumiy quvvati qariyb 1000 megavattni tashkil etishi mumkin. Bu mamlakatdagi odatiy elektr energiyasi talabining uchdan bir qismiga teng.
Quyosh energetikasidagi asosiy uskunalar Xitoydan keltirilmoqda. Xitoyning Kubaga quyosh panellari eksporti 2023 yildagi 3 million dollardan 2025 yilda 117 million dollarga oshgan.
Shu bilan birga, Kubada elektr taʼminoti muammolari saqlanib qolmoqda. 2026 yil boshidan beri mamlakatda kamida olti marta yirik blekaut kuzatilgan. 2 va 4 avgust kunlari esa elektr taʼminotidagi uzilishlar butun mamlakatni qamrab olgan.

Cuba is developing solar energy amid fuel shortages and frequent power outages. At least 59 solar power plants have been built in the country in the last two years. Zamon.uz reported this, citing foreign sources.
According to The Wall Street Journal, 41 of them are medium-capacity plants, and 18 are small-capacity plants. The government plans to increase the number of medium-sized stations to 92 by 2028.
The total capacity of the new stations could reach almost 1,000 megawatts. This is equivalent to one-third of the country's typical electricity demand.
The main equipment for solar energy is being imported from China. China's exports of solar panels to Cuba increased from $3 million in 2023 to $117 million in 2025.
At the same time, electricity supply problems persist in Cuba. At least six major blackouts have been recorded in the country since the beginning of 2026. On August 2 and 4, power supply interruptions affected the entire country.