Tojikistonda o‘zbekzabon aholi uchun yangi maktablar quriladi
Tojikiston prezidenti Emomali Rahmon Tursunzodada o‘zbekzabon aholi uchun yangi maktablar qurish va ularni o‘zbek tilidagi darsliklar bilan ta’minlash bo‘yicha topshiriq berdi.
'Tojikistonda o‘zbekzabon aholi uchun yangi maktablar quriladi'ning rasmi
Tojikiston prezidenti Emomali Rahmon Tursunzoda shahriga ishchi tashrifi chog‘ida o‘zbekzabon aholi uchun ta’lim o‘zbek tilida olib boriladigan yangi o‘quv muassasalarini tashkil etish bo‘yicha topshiriq berdi. Bu haqda “Xovar” nashri xabar berdi.
Mas’ullarga yangi maktablarni o‘zbek tilidagi darsliklar va zarur o‘quv materiallari bilan ta’minlash vazifasi ham yuklatilgan.
Prezident o‘qituvchilarni zamonaviy fanlar, axborot texnologiyalari, matematika, tabiiy va aniq fanlar hamda xorijiy tillarni chuqur o‘qitishga chaqirgan.
Ayni paytda Tursunzoda shahrida 132 ta umumta’lim muassasasi faoliyat yuritib, ularda 78 ming 863 nafardan ortiq o‘quvchi tahsil olmoqda.
Tojikiston davlat mustaqilligining 35 yilligiga tayyorgarlik doirasida shaharda 24 ta ta’lim muassasasini qurish rejalashtirilgan. Hozirga qadar 8185 o‘quvchiga mo‘ljallangan 19 ta o‘quv binosi foydalanishga topshirilgan.

President of Tajikistan Emomali Rahmon, during a working visit to the city of Tursunzoda, gave an instruction to establish new educational institutions for the Uzbek-speaking population, where education will be conducted in the Uzbek language. About this, the publication "Khovar" reported.
The responsible persons were also tasked with providing the new schools with textbooks in the Uzbek language and necessary educational materials.
The president called on teachers to provide in-depth instruction in modern subjects, information technology, mathematics, natural and exact sciences, and foreign languages.
Currently, 132 general education institutions operate in the city of Tursunzoda, with more than 78,863 students studying there.
Within the framework of preparation for the 35th anniversary of Tajikistan's state independence, construction of 24 educational institutions is planned in the city. To date, 19 school buildings with a capacity of 8,185 students have been commissioned.