"Tolibon" ISHID-Xuroson va boshqa qurolli guruhlarga qarshi kurashayotganiga qaramay, Afg'onistondagi terrorchilik xavfini to'liq bartaraf eta olmayapti. Bu haqda BMT Xavfsizlik Kengashining sanksiyalarni monitoring qilish guruhi hisobotida aytilgan.
10 avgust kuni e'lon qilingan hisobotga ko'ra, Afg'oniston hanuz Markaziy Osiyo va qo'shni davlatlar uchun jiddiy xavf manbai bo'lib qolmoqda.
Hujjatda ISHID-Xuroson "Tolibon" hukumati va mintaqa uchun eng katta tahdidlardan biri sifatida qayd etilgan. Guruh "Tolibon" va Pokiston maxsus kuchlari operatsiyalari natijasida katta yo'qotishlarga uchragan bo'lsa-da, o'z salohiyatini qayta tiklagan. BMT ekspertlari uning yirik teraktlar sodir etish imkoniyati saqlanib qolayotganini bildirgan.
ISHID-Xuroson jangarilari asosan Afg'onistonning shimoli va Pokiston bilan chegara hududlariga ko'chgan. Guruh a'zolari dronlar, tungi ko'rish moslamalari va termal qurilmalardan foydalanayotgani aytilgan.
Hisobotda "Tolibon Pokistoni" (TTP) guruhi faollashgani ham qayd etilgan. Uning Pokistondagi hujumlari Kobul va Islomobod o'rtasidagi munosabatlarni yanada keskinlashtirgan. BMT ma'lumotlariga ko'ra, TTP jangarilari Afg'oniston hududida erkin harakatlanmoqda.
Shuningdek, "Al-Qoida"ning Afg'onistondagi mavqei saqlanib qolayotgani va tashkilot TTPga g'oyaviy, harbiy hamda logistik yordam ko'rsatayotgani bildirilgan.
Hujjatda "Sharqiy Turkiston islomiy harakati" (ETIM/TIP) faoliyati, shuningdek, AQSh va sobiq Afg'oniston hukumati armiyasidan qolgan qurol-yaroqlarning qurolli guruhlar qo'liga o'tayotgani ham xavf sifatida ko'rsatilgan.
BMT ekspertlari ISHID-Xurosonning kimyoviy va biologik qurollarga qiziqishi, shuningdek, targ'ibot materiallarini tayyorlashda sun'iy intellektdan foydalanayotganini ham qayd etgan.
"Tolibon" matbuot kotibi Zabehullo Mujohid esa hisobotdagi ayblovlarni rad etib, unda tilga olingan terrorchi guruhlarning Afg'onistonga aloqasi yo'qligini bildirdi.

Afghanistan remains a source of terrorist threat for Central Asia — UN
Despite the Taliban fighting against ISIS-Khorasan and other armed groups, they have not been able to fully eliminate the terrorist threat in Afghanistan. This was stated in a report by the UN Security Council sanctions monitoring group stated.
According to the report released on August 10, Afghanistan still remains a serious source of danger for Central Asia and neighboring countries.
The document lists ISIS-Khorasan as one of the biggest threats to the Taliban government and the region. Although the group has suffered heavy losses as a result of operations by the Taliban and Pakistani special forces, it has restored its capabilities. UN experts said its ability to carry out major terrorist attacks remains.
ISIS-Khorasan fighters have mostly moved to northern Afghanistan and border areas with Pakistan. It was stated that group members are using drones, night vision devices, and thermal equipment.
The report also notes that the "Tehrik-e-Taliban Pakistan" (TTP) group has become more active. Its attacks in Pakistan have further strained relations between Kabul and Islamabad. According to UN data, TTP fighters are moving freely on Afghan territory.
It was also stated that al-Qaeda's position in Afghanistan persists and that the organization provides ideological, military, and logistical support to the TTP.
The document also highlights as threats the activity of the "East Turkistan Islamic Movement" (ETIM/TIP), as well as the fact that weapons left from the US and the former Afghan government army are falling into the hands of armed groups.
UN experts also noted ISIS-Khorasan's interest in chemical and biological weapons, as well as its use of artificial intelligence in preparing propaganda materials.
Taliban spokesman Zabihullah Mujahid, however, rejected the accusations in the report, saying that the terrorist groups mentioned in it have no connection to Afghanistan.