Rossiyaning Omsk shahrida qurilayotgan ko'p qavatli uyda 15 avgust kuni sodir bo'lgan yong'in oqibatida jami 11 nafar ishchi jabrlangan. Ularning ikki nafari O'zbekiston fuqarolari ekani ma'lum qilingan. Bu haqda Rossiya Tergov qo'mitasining Omsk viloyati bo'yicha boshqarmasi matbuot xizmati RIA Novostiga ma'lum qildi.
Yong'in Omskdagi Dravеrt kvartallari mavzesida 15 avgust kuni soat 10:30 atrofida yuz bergan. Hodisa joyidan ko'tarilgan quyuq qora tutun atrofdagilar e'tiborini tortgan.
Yong'inni bartaraf etish ishlariga 30 nafar qutqaruvchi va olti dona maxsus texnika jalb qilingan. Hodisa oqibatida 11 nafar ishchi shifoxonaga olib ketilgan. Ulardan uch nafari keyinchalik uyiga javob berilgan, bir nafari esa vafot etgan.
"Hozirda shifoxonaning reanimatsiya bo'limida etti nafar jabrlanuvchiga tibbiy yordam ko'rsatilmoqda. Uch kishi shifoxonadan chiqarildi", — deyiladi Tergov qo'mitasi matbuot xizmati xabarda.
Jabrlanganlarning barchasi pudratchi tashkilot ishchilari bo'lgan. O'zbekiston Tashqi ishlar vazirligi ma'lumotiga ko'ra, ularning ikki nafari O'zbekiston fuqarolari.
Tashqi ishlar vazirligining so'zlariga ko'ra, O'zbekistonning Novosibirsk shahridagi Bosh konsulxonasi diplomatlari jarohatlangan fuqarolarga zarur yordam ko'rsatish, shuningdek, hodisaning barcha sabablarini aniqlash maqsadida Omskdagi huquqni muhofaza qiluvchi organlar va shahar hokimiyati bilan aloqada bo'lib turibdi.
Dastlabki ma'lumotlarga ko'ra, yong'inga payvandlash ishlari vaqtida issiqlik izolyatsiyasi materiali — uteplitelning yonib ketishi sabab bo'lgan.

As a result of a fire that occurred on August 15 in a multi-storey building under construction in Omsk, Russia, a total of 11 workers were injured. It was reported that two of them are citizens of Uzbekistan. The press service of the Investigative Committee of Russia for the Omsk region reported this to RIA Novosti.
The fire occurred around 10:30 a.m. on August 15 in the Dravert quarters area in Omsk. Thick black smoke rising from the scene attracted the attention of those nearby.
Thirty rescuers and six pieces of special equipment were involved in extinguishing the fire. As a result of the incident, 11 workers were taken to the hospital. Three of them were later released to their homes, and one died.
"Currently, seven victims are receiving medical care in the intensive care unit of the hospital. Three people have been discharged from the hospital," — stated in the report of the press service of the Investigative Committee.
All of the injured were workers of a contracting organization. According to the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan, two of them are citizens of Uzbekistan.
According to the Ministry of Foreign Affairs, diplomats of the Consulate General of Uzbekistan in Novosibirsk are in contact with law enforcement agencies and the city administration in Omsk in order to provide the necessary assistance to the injured citizens, as well as to establish all causes of the incident.
According to preliminary data, the fire was caused by the ignition of the thermal insulation material — insulation — during welding work.