Qarorga ko‘ra, 2026–2028 yillarda chorvachilik tarmog‘ini rivojlantirish bo‘yicha qator maqsadli ko‘rsatkichlar belgilangan. Xususan, chorvachilik mahsulotlarini sanoat usulida qayta ishlash darajasini 50 foizga yetkazish hamda nasldor qoramollar ulushini 90 foizgacha oshirish rejalashtirilmoqda.
Hujjatga asosan, 2027 yil hosilidan boshlab paxta va boshoqli don ekiladigan maydonlarning 50 foiziga ozuqabop ekinlar joylashtirishga ruxsat beriladi.
Shuningdek, 2026 yil 1 iyuldan 2030 yil 1 yanvargacha aholi xonadonlarida identifikatsiya qilingan sigirlardan olingan har bir nasldor buzoq uchun subsidya ajratiladi. Sun’iy urug‘lantirish orqali olingan buzoq uchun 500 ming so‘m, embrion ko‘chirib o‘tkazish orqali olingani uchun esa 700 ming so‘m to‘lanadi.
Qaror bilan yana bir muhim imtiyoz ham joriy etilmoqda. Unga ko‘ra, 2026 yil 1 iyundan 2029 yil 1 yanvargacha xorijdan nasldor qoramol, qo‘y va echkilarni O‘zbekistonga olib kirish qo‘shilgan qiymat solig‘idan ozod etiladi.

Import of breeding cattle from abroad is exempted from VAT.
The decision of the President "On measures for the development of the livestock sector and pasture farming based on a modern management system and new approaches" was adopted.
Image of 'Import of breeding cattle from abroad is exempted from VAT.'
According to the decision, a number of target indicators have been set for the development of the livestock sector in 2026–2028. In particular, it is planned to increase the level of industrial processing of livestock products to 50 percent and to increase the share of pedigree cattle to 90 percent.
Based on the document, starting from the 2027 harvest, it will be allowed to place fodder crops on 50 percent of the areas sown with cotton and ear grains.
Also, from July 1, 2026 to January 1, 2030, a subsidy will be allocated for each pedigree calf obtained from identified cows in households. 500 thousand soums will be paid for a calf obtained through artificial insemination, and 700 thousand soums for one obtained through embryo transfer.
Another important benefit is being introduced by the decision. According to it, from June 1, 2026 to January 1, 2029, the import of pedigree cattle, sheep and goats into Uzbekistan will be exempt from value added tax.