O‘zbekistonda qabristonlarni obodonlashtirish uchun 1,6 trln so‘m ajratiladi
Hujjatga ko‘ra, respublikadagi 10 mingdan ortiq qabristonni obodlashtirish maqsadida 2027–2029 yillarga mo‘ljallangan dastur tasdiqlangan. Ushbu ishlar uchun jami 1,6 trln so‘m mablag‘ yo‘naltirilishi belgilangan.
Qaror bilan dasturni moliyalashtirish manbalari ham belgilandi. Jumladan, qabristonlarning himoya devorlarini qurish, kirish darvozalarini o‘rnatish va ta’mirlash ishlari mahalliy byudjet mablag‘lari hisobidan amalga oshiriladi.
Qabristonlardagi bino va inshootlar, shuningdek, yo‘l va yo‘laklarni qurish hamda ta’mirlash ishlari esa har bir qabriston uchun ochiladigan shaxsiy hisobvaraqlarda shakllangan mablag‘lar, homiylik va xayriya pullari, mahalliy byudjetning qo‘shimcha manbalari hamda qonunchilikda taqiqlanmagan boshqa mablag‘lar hisobidan moliyalashtiriladi.
Hujjatga muvofiq, xayriya mablag‘larini shaffof nazorat qilish maqsadida har bir qabriston uchun alohida shaxsiy hisobvaraq ochiladi. Qayd etilishicha, shu vaqtgacha bir tumandagi barcha qabristonlar uchun bitta hisobvaraq yuritilgani sababli mablag‘lar harakati to‘liq nazorat qilinmagan.
Shuningdek, yuridik va jismoniy shaxslardan ixtiyoriy xayriya mablag‘larini qabul qilish uchun maxsus QR-kodlar joriy etiladi. Tushgan mablag‘lar faqat qabristonlarni saqlash, obodlashtirish va ko‘kalamzorlashtirish ishlariga sarflanadi.

In Uzbekistan, 1.6 trillion soums will be allocated for the improvement of cemeteries.
Resolution of the Cabinet of Ministers “On Effective Organization of Cemetery Improvement Works” was adopted.
Image of 'In Uzbekistan, 1.6 trillion soums will be allocated for the improvement of cemeteries.'
According to the document, a program aimed at improving more than 10,000 cemeteries in the republic has been approved for the years 2027–2029. It has been stipulated that a total of 1.6 trillion soums will be allocated for this work.
The decision also defined the sources of funding for the program. In particular, the construction of protective walls, installation of entrance gates, and repair work at cemeteries will be carried out using local budget funds.
The construction and repair of buildings and structures, as well as roads and pathways in cemeteries, will be financed from funds accumulated in personal accounts opened for each cemetery, sponsorship and charitable donations, additional sources from local budgets, and other funds not prohibited by law.
In accordance with the document, a separate personal account will be opened for each cemetery to ensure transparent control of charitable funds. It was noted that previously, because a single account was maintained for all cemeteries in one district, the movement of funds was not fully monitored.
Additionally, special QR codes will be introduced to accept voluntary charitable contributions from legal entities and individuals. The received funds will be spent exclusively on the maintenance, improvement, and landscaping of cemeteries.