Ertaga, 25 may kuni O‘zbekistonning barcha hududlarida “Avtomobilsiz kun” aksiyasi o‘tkaziladi.
Hujjatga ko‘ra, 2026 yil 1 maydan boshlab har oyning 10 va 25 sanalarida “Avtomobilsiz kun” hamda “Avtomobilsiz hafta” aksiyalari o‘tkazib borilishi belgilangan.
Farmon bilan davlat tashkilotlari va idoralari xodimlariga aksiya o‘tkaziladigan kunlarda xizmat avtotransport vositalaridan foydalanish qat’iyan taqiqlangan. Shu bilan birga, ushbu kunlar ish kuniga to‘g‘ri kelganda haydovchilarning ish haqi saqlab qolinadi.
Shuningdek, “Avtomobilsiz kun” aksiyasi vaqtida xizmat avtomobillaridan foydalanish davlat fuqarolik xizmatchilari tomonidan odob-axloq qoidalarini buzish deb baholanishi belgilangan.
Belgilangan talablarga amal qilmaslik davlat organlari va tashkilotlari rahbarlari uchun xodimlarni intizomiy javobgarlikka tortishga asos bo‘ladi.
Ekoqo‘mita davlat tashkilotlari xodimlari va fuqarolarni mazkur tashabbusni qo‘llab-quvvatlashga chaqirgan.

On May 25, state institution employees are prohibited from using service cars.
This campaign is being organized on the basis of the President's decree under the nationwide project "Clean Air," aimed at improving atmospheric air quality.
According to the document, starting from May 1, 2026, the "Car-Free Day" and "Car-Free Week" campaigns will be held on the 10th and 25th of each month.
By the decree, employees of state organizations and institutions are strictly prohibited from using official vehicles on the days the campaign is held. At the same time, if these days fall on a workday, drivers' wages will be retained.
It is also established that the use of official cars during the "Car-Free Day" campaign will be considered a violation of ethical rules by state civil servants.
Failure to comply with the established requirements will serve as grounds for bringing heads of state bodies and organizations to disciplinary liability regarding employees.
The Eco-Committee has called on employees of state organizations and citizens to support this initiative.