Prezident Shavkat Mirziyoyev mamlakat maktablarini tamomlayotgan bitiruvchilarga yo‘llagan tabrigida ularni “so‘nggi qo‘ng‘iroq” bayrami bilan qutladi.
'Shavkat Mirziyoyev maktab bitiruvchilariga murojaat qildi'ning rasmi
Davlat rahbari bu yil 472 ming nafar o‘g‘il-qiz maktabni bitirayotganini, ular Yangi O‘zbekistonning eng katta ishonchi va tayanchi ekanini ta’kidladi.
Prezidentga ko‘ra, joriy yil ilk bor 11 ming nafardan ziyod bitiruvchi maktabni oltin va kumush medal bilan tamomlamoqda. Shuningdek, 171 nafar yosh dunyoning yetakchi universitetlariga qabul qilingan.
Murojaatda mehnat bozorida talablar tez o‘zgarayotgani, shu bois yoshlar kamida bitta xorijiy til va zamonaviy kasbni egallashi zarurligi qayd etildi.
Shavkat Mirziyoyev tadbirkorlik qilish istagidagi yoshlar uchun banklar tomonidan 25 trillion so‘mlik imtiyozli kreditlar ajratilayotganini, startap loyihalar uchun esa 100 million dollar mablag‘ tayyorlanganini aytdi.
Prezident o‘z murojaatida kitobxonlik masalasiga ham alohida to‘xtalib, “kitob — nur, ilm va ibrat manbai” ekanini ta’kidladi.
Shuningdek, u Javohir Sindorov, Nodirbek Abdusattorov va Abduqodir Husanov kabi yoshlarning yutuqlarini misol qilib keltirdi.
Murojaat yakunida davlat rahbari bitiruvchilarni doimo olg‘a intilishga chaqirib, ularga baxt va omad tiladi.

Shavkat Mirziyoyev addressed school graduates.
President Shavkat Mirziyoyev congratulated the graduates of the country's schools on the "Last Bell" holiday in his congratulatory message to them.
Image of 'Shavkat Mirziyoyev addressed school graduates.'
The head of state emphasized that this year 472 thousand boys and girls are graduating from school, and they are the greatest trust and support of New Uzbekistan.
According to the President, this year for the first time, more than 11 thousand graduates are finishing school with gold and silver medals. Also, 171 young people have been admitted to the world's leading universities.
The address noted that the demands in the labor market are changing rapidly, therefore it is necessary for young people to master at least one foreign language and a modern profession.
Shavkat Mirziyoyev said that banks are allocating 25 trillion soums in concessional loans for young people wishing to engage in entrepreneurship, and that $100 million has been prepared for startup projects.
In his address, the President also paid special attention to the issue of reading, emphasizing that “a book — is a source of light, knowledge, and example.”
Also, he cited the achievements of young people such as Javokhir Sindarov, Nodirbek Abdusattorov, and Abdulkodir Khusanov as examples.
At the end of the address, the head of state called on graduates to always strive forward and wished them happiness and success.