Оролбўйи саҳросидаги эко-марафон халқаро жамоатчилик эътиборини жалб қилди
14–15-сентябр кунлари Қорақалпоғистон Республикасидаги ноёб табиий маскан – Борсакелмас ҳудудида “Сайёрамиз келажагига қўшган ҳиссамиз” халқаро экомарафони бўлиб ўтди.
Тадбир Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги томонидан ProRun югуриш мактаби ҳамда "Ўзбекнефтгаз" АЖ билан ҳамкорликда ташкил этилди.
Жорий йилда марафонда рекорд даражадаги – Ўзбекистон, Ҳиндистон, Кения, Того, Судан, Иордания, Испания, Канада, Дания, Беларус, Россия каби 11 давлатдан 250 нафар профессионал ва ҳаваскор югурувчи иштирок этди.
Иштирокчилар хавфсизлиги ва қулайликни таъминлаш мақсадида марафонни ташкил этишга 200 киши жалб этилди. Икки кунлик тадбир дастурида ўтов лагерида жойлаштириш, маданий дастур, этно-шоу, Борсакелмас шўрхок ҳудудига саёҳат, 42 км марафон, 21 км ярим марафон ва 5 ҳамда 10 км масофага югуриш ўрин олди.
Таъкидлаш жоизки, Борсакелмас марафони нафақат спорт тадбирига, балки инсон ва табиат бирлигининг ҳақиқий байрамига айланди. У спорт нафақат мусобақа, балки атрофимиздаги ҳайратланарли оламни кашф этиш ва уни асраб-авайлашга ҳисса қўшиш воситаси бўлиши мумкинлигини исботлади. Ушбу марафон югурувчиларни, экотуристларни ва атроф-муҳитга ғамхўрлик қилаётганларни сайёрадаги ноёб жойларни сақлаш учун ягона ҳаракатга бирлаштирди. Иштирокчиларга ҳақиқатан ҳам муҳим бўлган табиатимизни қўллаб-қувватлаб, ўз куч ва матонатини намойиш қилиш имконияти берилди.

On September 14–15, a unique natural site in the Republic of Karakalpakstan – the Borsakelmas area hosted the international eco-marathon "Our Contribution to the Future of Our Planet".
The event was organized by the Ministry of Ecology, Environmental Protection and Climate Change in collaboration with the ProRun running school and "Uzbekneftegaz" JSC.
This year, a record number of participants from 11 countries – Uzbekistan, India, Kenya, Togo, Sudan, Jordan, Spain, Canada, Denmark, Belarus, Russia – totaling 250 professional and amateur runners, took part in the marathon.
To ensure the safety and comfort of the participants, 200 people were involved in organizing the marathon. The two-day event included accommodation in yurt camps, a cultural program, ethno-show, trips to the Borsakelmas salt marshes, a 42 km marathon, 21 km half marathon, and 5 and 10 km runs.
It is noteworthy that the Borsakelmas marathon turned not only into a sports event but also a true celebration of the unity between humans and nature. It proved that sport can not only be a competition but also a means of discovering and preserving the astonishing world around us. This marathon united runners, eco-tourists, and those concerned about the environment in a collective effort to preserve unique places on our planet. Participants were indeed given the opportunity to support our nature, demonstrating their strength and endurance.