24 декабрь куни Ўзбекистон Вазирлар Маҳкамаси кунгабоқар уруғини етиштирувчиларнинг экспорт салоҳиятини қўллаб-қувватлаш тўғрисидаги қарорни имзолади. Бу ҳақда Адлия вазирлиги хабар берди.
Ҳужжатга кўра, 20 декабрдан бошлаб барча тадбиркорларга ташкилий-ҳуқуқий шаклидан қатъи назар, кунгабоқар уруғини Ўзбекистон божхона ҳудудидан ташқарига олиб чиқишга рухсат берилди.
Қарор оқ кунгабоқар уруғлари (ТИФ ТН коди 1206 00 990 0) ва оқ чизиқлар билан кулранг қобиқдаги уруғлар (ТИФ ТН коди 1206 00 910 0) учун амал қилади.
2022 йилнинг май ойида президент қарори билан кунгабоқар ва ўсимлик ёғи, шунингдек, кунгабоқар уруғлари ва бошқа ёғли ўсимликларни экспорт қилишга чекловлар киритилганди.
2024 йилнинг март ойида ҳукумат кунгабоқар ва ўсимлик ёғи экспортига нисбатан чекловлар бироз енгиллаштирилганди. Корхоналарга импорт қилинган уруғлардан тайёрланган маҳсулотларнинг 50 фоизгача қисмини экспорт қилишга рухсат берилган.
Президент 10 декабрь куни бўлиб ўтган йиғилишда бош вазир ўринбосарига ўсимлик ёғи экспортига қўйилган тақиқни бекор қилиш таклифини ўрганишни топширганди.
Шавкат Мирзиёев ноябрь ойида Навоий вилоятига ташрифи чоғида 10 минг гектар майдонда кунгабоқарни такрорий экиш сифатида етиштириш зарурлигини таъкидланган эди.

The ban on exporting white and striped sunflower seeds from Uzbekistan has been lifted.
On December 24, the Cabinet of Ministers of Uzbekistan signed a decision to support the export potential of sunflower seed producers. The Ministry of Justice  reported this.
According to the document, starting from December 20, all entrepreneurs, regardless of their organizational-legal form, were allowed to export sunflower seeds outside the customs territory of Uzbekistan.
The decision applies to white sunflower seeds (HS code 1206 00 990 0) and seeds with a grey shell marked with white stripes (HS code 1206 00 910 0).
In May 2022, a presidential decree introduced restrictions on the export of sunflower and vegetable oil, as well as sunflower seeds and other oilseeds.
In March 2024, the government slightly eased restrictions on the export of sunflower and vegetable oils. Companies were allowed to export up to 50 percent of the products made from imported seeds.
On December 10, the President instructed the Deputy Prime Minister to study the proposal to lift the ban on the export of vegetable oil during a meeting.
Shavkat Mirziyoyev, during his visit to the Navoi region in November, emphasized the necessity of cultivating sunflower on a 10,000-hectare area as a repeated crop.