Британия бош вазирига алоқадор уйлар ёқиб юборилди
Лондонда 21 ёшли Украина фуқароси Р. Лавринович Буюк Британия бош вазири Кир Стармерга алоқадор уйлар ва автомобилни атайлаб ёқиб юборганликда гумонланмоқда. Ҳозирча жиноятнинг сабаблари номаълум.
Буюк Британиянинг “BBC News” нашрининг хабар беришича, 21 ёшли Украина фуқароси Роман Лавриновичга бош вазир Кир Стармер билан боғлиқ икки уй ва бир автомобилни атайлаб ёқиб юборганлик айби қўйилган.
Лондон полициясининг маълум қилишича, гумонланувчи 13 май куни жанубий-шарқий Лондондаги Сиденхем туманида қўлга олинган.
Лавринович учта эпизод — икки уй ва бир автомобилга ўт қўйиш орқали инсон ҳаётига хавф туғдирганликда айбланмоқда. Жиноят мотивлари ҳозирча ошкор этилмаган.
Полиция терговига кўра, ушбу воқеалар ўтган ҳафта — 11 ва 12 май кунлари содир бўлган. Дастлаб, Лондоннинг шимолидаги Кентиш-Тоюн туманида автомобиль ёқиб юборилган, сўнгра бош вазир Стармер истиқомат қилган хонадон, ундан кейин эса Стармер илгари яшаган яна бир уйда ёнғин содир бўлган.
Ёнғин оқибатида эшиклар ва бино фасадларига зарар етган, аммо ҳеч ким тан жароҳати олмаган.
Маълумот учун, Кир Стармер ва унинг оиласи 2024 йил июлидан бери Лондондаги Даунинг-стритдаги расмий бош вазир қароргоҳида яшаб келмоқда. Ёнғин содир бўлган уйлардан бири ҳозирда ижарага берилган.
“Бу фақат бизга эмас, балки бутун жамиятимизга, демократияга ва биз ҳимоя қиладиган қадриятларга қилинган ҳужумдир”, — дея баёнот берди Кир Стармер.

In London, 21-year-old Ukrainian citizen R. Lavrinovich is suspected of deliberately burning houses and a car belonging to British Prime Minister Kir Starmer. The reasons for the crime are currently unknown.
According to the British publication BBC News, 21-year-old Ukrainian citizen Roman Lavrinovich is accused of deliberately burning two houses and a car related to Prime Minister Kir Starmer.
According to London police, the suspect was arrested on May 13th in the Sydenham district of southeastern London.
Lavrinovich is accused of endangering human life by setting fire to three episodes - two houses and one car. The motive for the crime has not yet been disclosed.
According to the police investigation, these incidents occurred last week - on May 11 and 12. First, a car was burned in the Kentish Town district of northern London, then a fire broke out in the apartment where Prime Minister Starmer lived, and then another house where Starmer had previously lived.
As a result of the fire, the doors and facades of the building were damaged, but no one was injured.
For information, Kir Starmer and his family have been living in the official Prime Minister's residence on Downing Street in London since July 2024. One of the houses where the fire occurred is currently rented out.
"This is an attack not only on us, but on our entire society, on democracy, and on the values we defend," Kir Starmer stated.