"Бўзсув" каналида рангли оқова сув аниқланди
Ижтимоий тармоқларда "Бўзсув" каналига рангли оқова сувлари оқизиляпти, деган видеолар тарқалди. Ҳолат юзасидан "Ўзсувтаъминот" АЖ расмий изоҳ берди.
Маълум қилинишича, Тошкент шаҳридан чиқаётган оқова сувларни биологик усулда тозаловчи 3 та иншоот мавжуд. Улар аҳоли томонидан келаётган маиший сувлар учун мўлжалланган бўлиб, ишлаб чиқаришдаги кимёвий чиқиндиларни тозалаш учун мосланмаган.
"Аслида ҳар бир ишлаб чиқарувчи корхонада кимёвий ташламаларни филтрлайдиган локал иншоот бўлиши лозим. Бироқ, уларни эксплуатация қилиш қимматга тушгани боис, баъзи корхоналар оқова сувларни тўғридан тўғри канализацияга оқизиб юбормоқда", — дейилади хабарда.
Расмий маълумотга кўра, каналга тушаётган рангли сувлар асосан текстил корхоналари чиқиндилари ҳисобланади. "Ўзсувтаъминот" барча ишлаб чиқарувчиларни бу каби хатти-ҳаракатлардан воз кечишга ва табиат ҳамда жамият меъёрларига риоя қилишга чақирди.

The "Bozsuv" channel has been found to have colored wastewater.
Videos have been circulating on social networks claiming that colored wastewater is being discharged into the "Bozsuv" canal. Regarding the situation, "Uzsuvta'minot" JSC provided an official comment.
It was reported that there are 3 structures for biologically treating wastewater leaving Tashkent city. They are intended for domestic water from the population and are not adapted for treating chemical waste from production.
"In fact, every manufacturing enterprise must have a local facility for filtering chemical waste. However, due to the high cost of operating them, some enterprises are discharging wastewater directly into the sewer," the report says.
According to official information, the colored water entering the canal is primarily considered to be waste from textile enterprises. "Uzsuvta'minot" called on all manufacturers to refrain from such actions and to comply with environmental and social norms.