Қорақалпоғистоннинг “Балиқ қарма” таоми энди расмий ҳимояда
Қорақалпоғистонга хос машҳур таом — “Балиқ қарма” энди расмий равишда географик кўрсаткич сифатида давлат рўйхатига олинди. Бу ҳақда Адлия вазирлиги хабар берди.
Эндиликда бу ном ва унинг анъанавий тайёрлаш технологияси ҳуқуқий жиҳатдан ҳимояланади, сифати кафолатланади ва Қорақалпоғистоннинг гастробренди сифатида тарғиб этилади.
Мазкур таом Оролбўйи ҳудудларига хос балиқчилик анъаналари асосида шаклланган. “Балиқ қарма” таркибида пиширилган балиқ, шўрва, майда туғралган сабзавотлар ва 1×1 дан 2×2 см гача бўлган қуритилган хамир бўлаклари мавжуд. Шўрванинг устки ёғи майда тўғралган пиёзга қуйилади — бу таомга ўзига хос таъм ва ҳид беради.
Маълумот учун, географик кўрсаткич — маҳсулотнинг айнан маълум ҳудудга хослиги, сифати ва машҳурлиги ўша жойнинг табиий, тарихий ёки инсон омиллари билан боғлиқлигини ифода этади.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ “Самарканд нони”, “Ғиждувон шашлиги”, “Хоразм тухумбарагиси” ва бошқа бир қатор таом ва буюмлар ҳам географик кўрсаткич сифатида рўйхатга олинган эди.

The "Balıq Qarma" dish of Karakalpakstan is now officially protected.
The famous dish specific to Karakalpakstan — "Baliq qarma" has now been officially registered in the state register as a geographical indication. The Ministry of Justice reported this.
From now on, this name and its traditional cooking technology are legally protected, its quality is guaranteed, and it is promoted as a gastro-brand of Karakalpakstan.
This dish was formed on the basis of fishing traditions specific to the Aral Sea regions. "Baliq qarma" contains cooked fish, broth, finely chopped vegetables, and pieces of dried dough ranging from 1x1 cm to 2x2 cm. The top fat from the broth is poured over finely chopped onions — this gives the dish its unique taste and aroma.
For information, a geographical indication expresses that a product's specificity, quality, and reputation are essentially attributable to its geographical origin, linked to natural, historical, or human factors of that place.
We remind you that previously, "Samarkand bread", "Gijduvan shashlik", "Khorezm tukhum baragisi" and a number of other dishes and items were also registered as geographical indications.