Хоразмда тиббиёт бирлашмалари 160 минг истеъмолчидан асоссиз олинган 230 млн сўмни қайтариши белгиланди
Рақобат қўмитаси қонунбузилишлар аниқлангач, мажбурий кўрсатмалар берди.
'Хоразмда тиббиёт бирлашмалари 160 минг истеъмолчидан асоссиз олинган 230 млн сўмни қайтариши белгиланди'ning rasmi
Рақобат қўмитасининг Хоразм вилояти ҳудудий бошқармаси тиббиёт муассасаларида пуллик хизматларни кўрсатиш тартиби юзасидан ўрганиш ўтказиб, бир қатор қонунбузилишларни аниқлади.
2023–2024 йиллар ва 2025 йил 1 июлигача бўлган даврни қамраган текширувлар давомида Янгибозор ва Гурлан туман тиббиёт бирлашмаларида асоссиз ҳақ олиш ҳолатлари қайд этилди.
Маълум бўлишича:
Янгибозор туман тиббиёт бирлашмаси 39 мингга яқин истеъмолчига 2 млрд сўмга яқин хизмат кўрсатган;
Гурлан туман тиббиёт бирлашмаси эса 120 мингга яқин беморга деярли 3 млрд сўмлик хизмат кўрсатган.
Ўрганишлар давомида хизмат нархларига қўшимча солиқлар қўшилгани, шунингдек, беморлар реал фойдаланмаган дори-дармон ва тиббий буюмлар нархлари ҳам умумий ҳисобга киритиб юборилгани аниқланди. Бу орқали 160 мингга яқин истеъмолчидан 230 миллион сўмдан ортиқ ортиқча маблағ ундирилган.
Ҳудудий бошқарманинг Махсус комиссияси томонидан икки туман тиббиёт бирлашмаларига нисбатан иш қўзғатилиб, уларга:

The Khorezm medical associations were ordered to return 230 million soums unjustly collected from 160 thousand consumers.
The Competition Committee issued mandatory instructions after identifying violations of the law.
Image of 'The Khorezm medical associations were ordered to return 230 million soums unjustly collected from 160 thousand consumers.'
The Competition Committee's Khorezm Regional Directorate conducted a study on the procedure for providing paid services in medical institutions and identified a number of legal violations.
During the inspections covering the period of 2023-2024 and up to July 1, 2025, cases of unjustified charging of fees were recorded in the Yangibozor and Gurlan district medical associations.
It is known that:
The Yangibozor District Medical Association provided services worth nearly 2 billion soums to about 39 thousand consumers;
The Gurlan District Medical Association provided services worth almost 3 billion soums to about 120 thousand patients.
During the study, it was found that additional taxes were added to service prices, and the costs of medicines and medical supplies not actually used by patients were also included in the total bill. Through this, over 230 million soums were unjustly collected from nearly 160 thousand consumers.
A special commission of the Regional Directorate initiated cases against the two district medical associations and issued mandatory instructions to them: