Ҳаво яна 10 кун ёмон бўлиши мумкин
Ўзбекистонда ҳаво сифати яқин 10 кун давомида ёмонлашиши мумкин. Бунга совуқ антициклон кучайиши ва узоқ муддатли инверсия сабаб бўлмоқда.
"Ўзгидромет"нинг маълум қилишича, 29 ноябрдан бошлаб антициклон таъсири янада кучайиб, атмосфера босими кўтарилади, ҳаво ҳарорати эса пасаяди. Тунлари совуқ, кундузи эса нисбатан илиқ ҳаво кузатилиши мумкин.
Табиатдаги бундай тинч ва совуқ антициклон даврларида эрталабки қуюқ туман тушиши, ҳавода чанг ва тутун миқдори ортиши табиий ҳол, дея қайд этди мутахассислар.
Инверсия жараёнлари камида 5 декабргача давом этиши кутилмоқда. Шу даврда майда муаллақ заррачалар — PM консентрацияси ошиши мумкин, бу эса ҳаво сифатини сезиларли ёмонлаштиради.
Мутахассислар аввалроқ 24 ноябрь куни ҳаво яхшиланиши кутилганини эслатиб, аммо янгиланган прогнозга кўра инверсия 29 ноябрдан кейин ҳам сақланиб қолиши мумкинлигини билдирди.
'Қоидабузарлиги билан мақтанган “тунингчи” узр сўради'ning rasmi
Жамият Бугун 10:12
Қоидабузарлиги билан мақтанган “тунингчи” узр сўради
Uzbelas Performance раҳбари Асадбек Жумаев ижтимоий тармоқларда тарқалган баҳсли интервьюсидан сўнг жамоатчиликдан узр сўради.
'Термиз – Истанбул, Термиз – Дубай йўналишларида янги рейслар қўйилади'ning rasmi
Термиз – Истанбул, Термиз – Дубай йўналишларида янги рейслар қўйилади
Сурхондарё вилояти маркази Термиз шаҳридан Истанбул ва Дубай шаҳарларига янги авиарейслар йўлга қўйилади.
'Кредит ва субсидия ажратишни ваъда қилган мансабдорлар ушланди'ning rasmi
Кредит ва субсидия ажратишни ваъда қилган мансабдорлар ушланди
Бухоро ва Сирдарё вилоятларида кредит ҳамда субсидия маблағларини олиб бериш эвазига пул талаб қилган шахслар қўлга олинди.
'Саида Мирзиёева: Транспорт тизимини модернизация қилиш бўйича ишлар бошланди'ning rasmi
Жамият Бугун 05:20
Саида Мирзиёева: Транспорт тизимини модернизация қилиш бўйича ишлар бошланди
Унинг сўзларига кўра, пойтахт учун ўта муҳим ва зарур бўлган ушбу лойиҳани амалга оширишда жамоага муваффақият тилаган.

The weather may be bad for another 10 days.
Air quality in Uzbekistan may deteriorate over the next 10 days. This is due to the intensification of a cold anticyclone and a long-term inversion.
According to "Uzhydromet", starting from November 29, the influence of the anticyclone will intensify further, atmospheric pressure will rise, and air temperature will decrease. Cold nights and relatively warm days can be observed.
Experts noted that during such quiet and cold anticyclonic periods in nature, thick morning fog and an increase in the amount of dust and smoke in the air are natural phenomena.
Inversion processes are expected to last until at least December 5. During this period, the concentration of fine suspended particles - PM may increase, which significantly worsens the air quality.
Experts recalled that earlier an improvement in the air was expected on November 24, but according to the updated forecast, the inversion may persist even after November 29.