Тожикистон Ўзбекистондан электр энергияси олишни бошлади
Тожикистондаги энергия таъминоти вазияти маълум даражада Ўзбекистондан электр энергияси олиб келиш орқали яхшиланмоқда.
'Тожикистон Ўзбекистондан электр энергияси олишни бошлади'ning rasmi
“Asia Plus” хабар беришича, айни пайтда мамлакат суткасига 2 млн кВт/соатгача электр энергияси олаётгани маълум қилинган. Ўзбекистон энергетика тизими имкониятлари кенгайган тақдирда, етказиб бериш ҳажми ҳам оширилиши режалаштирилган.
Шунингдек, Тожикистон Энергетика вазирлиги Қозоғистон ва Туркманистондан электр энергияси етказиб бериш бўйича энергетика вазирлари даражасида дастлабки келишувларга эришилганини маълум қилган. Ҳозирда ушбу давлатлардан етказиб бериш билан боғлиқ техник масалалар ҳал этилаётгани айтилмоқда.
Тожикистон ташқи бозорларга фақат мамлакатнинг жануби-ғарбий қисми орқали — Ўзбекистон 500 кВли “Регар-Гузар” юқори кучланишли электр узатиш линияси орқали чиқиши мумкин. Туркманистон ва Қозоғистон энергиясини транзит қилиш учун Ўзбекистон энергетика тизимининг ўтказиш қобилиятини инобатга олиш талаб этилади.
Марказий Осиё Бирлашган энергетика тизими (БЭТ) доирасида Тожикистон энергетика тизимининг параллел ишлаши республика шимолидаги электр линиялари минтақавий “энергия ҳалқаси”га уланганидан сўнг йўлга қўйилади. Республика БЭТга тўлиқ қўшилиши 2026 йилнинг биринчи чорагида кутилмоқда.
Шу билан бирга, Тожикистонда сентябр охиридан бери электр таъминотида чекловлар қўлланиб келаётгани қайд этилган. Бюджет ташкилотлари ва давлат корхоналари соат 18:00 дан кейин электрсиз қолади, кўча ёритиш тизимлари ва электромобиллар учун қувватлаш станциялари белгиланган вақтда ишламайди. Аҳоли эса эрталаб ва кечқурун бир неча соатлик таъминотга эга бўлган.
Таъкидланишича, Душанбе шаҳрида ҳам аҳоли вақт-вақти билан бир неча соат чироқсиз қолмоқда.
Жамият Бугун 12:28
Жамият Бугун 07:54
Жамият Бугун 06:35
'Самарқандда яширин спирт цехи фош этилди'ning rasmi
Жамият Бугун 05:39
Самарқандда яширин спирт цехи фош этилди
Самарқанд вилоятининг Жомбой туманида қўлбола усулда алкоголь маҳсулотлари ишлаб чиқараётган яширин цех аниқланиб, катта миқдордаги маҳсулотлар мусодара қилинди.

Tajikistan has started receiving electricity from Uzbekistan.
The energy supply situation in Tajikistan is improving to a certain extent through the import of electricity from Uzbekistan.
Image of 'Tajikistan has started receiving electricity from Uzbekistan.'
According to "Asia Plus," it has been reported that the country is currently receiving up to 2 million kWh of electricity per day. In case the capacity of Uzbekistan's energy system expands, it is planned to also increase the volume of supply.
Furthermore, the Ministry of Energy of Tajikistan has announced that preliminary agreements at the level of energy ministers have been reached with Kazakhstan and Turkmenistan regarding electricity supply. It is stated that technical issues related to supply from these countries are currently being resolved.
Tajikistan can only access external markets through the southwestern part of the country — via Uzbekistan's 500 kV "Regar-Guzar" high-voltage power transmission line. To transit energy from Turkmenistan and Kazakhstan, it is necessary to consider the transmission capacity of Uzbekistan's energy system.
Within the framework of the Central Asian Unified Energy System (UES), the parallel operation of Tajikistan's energy system will commence after the power lines in the north of the republic are connected to the regional "energy ring." The republic's full accession to the UES is expected in the first quarter of 2026.
At the same time, it has been noted that electricity supply restrictions have been in effect in Tajikistan since the end of September. Budgetary organizations and state enterprises are left without electricity after 6:00 PM, street lighting systems and electric vehicle charging stations do not operate during specified hours. The population, however, has supply for several hours in the morning and evening.
It is emphasized that in Dushanbe city, the population is also periodically left without electricity for several hours at a time.