Сурхондарёни тез ўсувчи ҳудудга айлантириш вазифаси қўйилди
Президент Шавкат Мирзиёев Сурхондарё вилоятининг иқтисодий салоҳиятини тўлиқ ишга солиш, инвестиция ва экспорт ҳажмини ошириш бўйича аниқ топшириқлар берди.
'Сурхондарёни тез ўсувчи ҳудудга айлантириш вазифаси қўйилди'ning rasmi
24 декабрь куни ўтказилган йиғилишда сўнгги саккиз йилда вилоятга 3 миллиард доллар хорижий инвестиция жалб этилгани, 4 мингта саноат корхонаси ишга туширилгани қайд этилди.
Жорий йилда саноат ишлаб чиқариш ҳажми 17,2 триллион сўмга етиши кутилмоқда. Шунингдек, камбағаллик даражаси 9,3 фоиздан 5,6 фоизгача пасайиши прогноз қилинмоқда.
Шу билан бирга, Сурхондарёнинг саноат, қишлоқ хўжалиги ва туризм соҳаларида имкониятлари тўлиқ ишга солинмаётгани танқид қилинди. Вилоятда мавжуд қазилма бойликлар 600 миллиард долларга баҳоланса-да, уларнинг атиги кичик қисми ўзлаштирилган.
Йиғилишда келгуси йилда 3,2 миллиард долларлик 91 та лойиҳа бошлаш, инфратузилмага қўшимча маблағ ажратиш, туризм ва қишлоқ хўжалигида янги йўналишларни ривожлантириш вазифалари белгиланди.
Давлат раҳбари Сурхондарёни инвестиция, иш ўринлари ва экспорт суръатлари энг тез ўсадиган ҳудудлардан бирига айлантириш зарурлигини таъкидлади.

It was noted at the meeting held on December 24 that over the past eight years, the region has attracted $3 billion in foreign investment and launched 4,000 industrial enterprises.
This year, industrial production volume is expected to reach 17.2 trillion soums. Furthermore, the poverty rate is forecast to decrease from 9.3% to 5.6%.
At the same time, criticism was raised that the potential in Surkhandarya's industry, agriculture, and tourism sectors is not being fully utilized. Although the existing mineral resources in the region are estimated at $600 billion, only a small part of them has been developed.
The meeting outlined tasks for the coming year: launching 91 projects worth $3.2 billion, allocating additional funds for infrastructure, and developing new directions in tourism and agriculture.
The head of state emphasized the need to turn Surkhandarya into one of the regions with the fastest growth rates in investment, jobs, and exports.