Президент спорт соҳасидаги 2025 йил натижалари ва 2026 йил режалари билан танишди
Яқин истиқболда оммавий спорт билан шуғулланувчилар сонини 17 миллион нафарга етказиш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
'Президент спорт соҳасидаги 2025 йил натижалари ва 2026 йил режалари билан танишди'ning rasmi
Шавкат Мирзиёев оммавий спортни янада кенгайтириш, Президент Олимпиадасини йилда икки марта ўтказиш ҳамда илмий ёндашувни кучайтириш бўйича қатор топшириқлар берди.
Президент Шавкат Мирзиёев 20 январь куни спорт соҳасида 2025 йилда амалга оширилган ишлар, йирик халқаро мусобақаларда эришилган натижалар ҳамда 2026 йилга мўлжалланган устувор вазифаларга бағишланган тақдимот билан танишди.
Қайд этилишича, аҳолининг оммавий спорт билан қамрови 15 миллион нафарга етган, спорт билан мунтазам шуғулланувчилар сони эса сўнгги йилларда қарийб 1,5 баробарга ошган. Ўтган йили Ўзбекистон ёшлари қатор халқаро мусобақаларда юқори натижаларни қайд этган, футбол бўйича миллий терма жамоа эса илк бор жаҳон чемпионати йўлланмасини қўлга киритган.
Шу билан бирга, айрим спорт турларида мавжуд инфратузилма ва салоҳиятга мос натижаларга ҳали тўлиқ эришилмаётгани таъкидланди. Яқин истиқболда оммавий спорт билан шуғулланувчилар сонини 17 миллион нафарга етказиш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Президент Олимпиадаси орқали очиқ ва шаффоф селекция тизимини ривожлантириш, мусобақаларни йилда икки марта ўтказиш ва спорт турлари сонини босқичма-босқич 20 тага етказиш вазифаси қўйилди.
Шунингдек, Олимпия шаҳарчаси ва Миллий футбол маркази негизида ягона спорт кластери шакллантириш, спорт фанини ривожлантириш, хусусий сектор ва инвесторларни жалб этиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Давлат раҳбари жорий йил Тошкентда ўтказилиши режалаштирилган халқаро спорт тадбирларини юқори савияда ташкил этиш ҳамда спортни оммалаштириш бўйича белгиланган вазифаларни тўлиқ бажариш юзасидан масъулларга топшириқлар берди.

The President familiarized himself with the results of 2025 and plans for 2026 in the sports sector.
In the near future, it was noted that it is necessary to bring the number of people engaged in mass sports to 17 million.
Image of 'The President familiarized himself with the results of 2025 and plans for 2026 in the sports sector.'
Shavkat Mirziyoyev gave a number of instructions on further expanding mass sports, holding the Presidential Olympiad twice a year, and strengthening the scientific approach.
On January 20, President Shavkat Mirziyoyev reviewed a presentation dedicated to the work carried out in the sports sector in 2025, the results achieved in major international competitions, and the priority tasks planned for 2026.
It was noted that the population's coverage by mass sports has reached 15 million people, and the number of people regularly involved in sports has increased by almost 1.5 times in recent years. Last year, Uzbek youth achieved high results in a number of international competitions, and the national football team secured a World Cup ticket for the first time.
At the same time, it was emphasized that in some sports, the existing infrastructure and results commensurate with potential have not yet been fully achieved. It was pointed out that it is necessary to bring the number of people involved in mass sports to 17 million in the near future.
The task was set to develop an open and transparent selection system through the Presidential Olympiad, hold competitions twice a year, and gradually increase the number of sports to 20.
Special attention was also paid to forming a unified sports cluster based on the Olympic Town and the National Football Center, developing sports science, and attracting the private sector and investors.
The Head of State gave instructions to those responsible regarding the high-level organization of international sports events planned to be held in Tashkent this year and the full implementation of the tasks set for the popularization of sports.