TikTok юлдузи Хаби Лейм қиёфасини қарийб 1 млрд долларга сотди
Дунёга машҳур TikTok блогери, сенегаллик Хаби Лейм интеллектуал мулк ҳуқуқлари бўйича 975 миллион долларлик битим тузди.
'TikTok юлдузи Хаби Лейм қиёфасини қарийб 1 млрд долларга сотди'ning rasmi
Бу ҳақда Tell News Magazine хабар берди.
Маълум қилинишича, АҚШнинг Rich Sparkle Holdings компанияси уч йил муддатга Леймнинг интеллектуал мулкидан эксклюзив фойдаланиш ҳуқуқини қўлга киритган. Битим блогернинг сунъий интеллект асосидаги рақамли нусхасини яратиш имкониятини ҳам ўз ичига олади.
Муҳим жиҳати шундаки, Хаби Лейм маблағни нақд пул шаклида олмаган. У компаниянинг назорат пакетига эга акциядорига айланиб, инфлюэнсерликдан корпоратив бизнес иштирокчисига ўтган.
Мутахассислар бу келишувни инфлюэнсерлар бозори учун янги босқич деб баҳоламоқда. Чунки қисқа муддатли реклама шартномалари ўрнига, Лейм узоқ муддатли даромад ва таъсирни танлаган.
Маълумот учун, Хаби Лейм COVID-19 пандемияси даврида Италияда ишсиз қолган оддий ишчидан 160 миллиондан ортиқ обуначига эга дунёнинг энг машҳур TikTok юлдузларидан бирига айланган. Унинг сўзсиз, оддий ишораларга асосланган видеолари глобал брендлар билан ҳамкорлик қилиш имконини берган.
Компания прогнозларига кўра, Лейм аудиторияси йилига 4 миллиард доллардан ортиқ айланма келтириши мумкин. Битимдан сўнг Rich Sparkle Holdings акциялари бир кунда 250 фоизга ошган.

This was reported by Tell News Magazine.
It is reported that the US company Rich Sparkle Holdings has secured the exclusive right to use Lame's intellectual property for a period of three years. The deal also includes the possibility of creating a digital copy of the blogger based on artificial intelligence.
An important aspect is that Khaby Lame did not receive the funds in cash. He has become a shareholder with a controlling stake in the company, transitioning from an influencer to a corporate business participant.
Experts assess this agreement as a new stage for the influencer market. Because instead of short-term advertising contracts, Lame has chosen long-term income and influence.
For reference, Khaby Lame went from an ordinary worker left unemployed in Italy during the COVID-19 pandemic to one of the world's most famous TikTok stars with over 160 million subscribers. His wordless, simple gesture-based videos have given him the opportunity to collaborate with global brands.
According to company forecasts, Lame's audience can generate over $4 billion in annual turnover. After the deal, Rich Sparkle Holdings' shares rose by 250 percent in one day.