Шавкат Мирзиёев Қирғизистон президенти билан телефон орқали мулоқот қилди
Томонлар стратегик шерикликни мустаҳкамлаш ва йирик лойиҳаларни амалга ошириш масалаларини муҳокама қилди.
'Шавкат Мирзиёев Қирғизистон президенти билан телефон орқали мулоқот қилди'ning rasmi
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 10 февраль куни Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров билан телефон орқали мулоқот қилди. Суҳбат чоғида Ўзбекистон ва Қирғизистон ўртасидаги дўстлик, яхши қўшничилик ва кенг қамровли стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлаш масалалари кўриб чиқилди.
Президентлар товар айирбошлаш суръати барқарор экани, саноат кооперацияси лойиҳалари изчил амалга оширилаётганини мамнуният билан қайд этди. Шунингдек, “Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” темир йўли ҳамда Қамбарота гидроэлектр станцияси қурилиши каби йирик инфратузилмавий лойиҳалар бўйича биргаликдаги ишлар давом этаётгани таъкидланди.
Мулоқот давомида минтақавий кун тартибининг долзарб масалалари юзасидан фикр алмашилиб, яқин истиқболдаги икки ва кўп томонлама тадбирлар режаси муҳокама қилинди.

Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with the President of Kyrgyzstan.
The parties discussed issues of strengthening strategic partnership and implementing major projects.
Image of 'Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with the President of Kyrgyzstan.'
On February 10, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with the President of the Kyrgyz Republic Sadyr Japarov. During the talks, issues of further strengthening the relations of friendship, good neighborliness and comprehensive strategic partnership between Uzbekistan and Kyrgyzstan were discussed.
The Presidents noted with satisfaction that the pace of trade turnover is stable and industrial cooperation projects are being consistently implemented. It was also emphasized that joint work continues on major infrastructure projects such as the "China - Kyrgyzstan - Uzbekistan" railway and the construction of the Kambarata hydroelectric power station.
During the conversation, views were exchanged on topical issues of the regional agenda, and the schedule of upcoming bilateral and multilateral events was discussed.