АҚШ Венесуэланинг янги ҳукуматини расман тан олди
АҚШ раҳбари бу ҳақда Флорида штатида бир қатор Лотин Америкаси давлатлари етакчилари билан ўтказилган учрашув чоғида баёнот берган.
'АҚШ Венесуэланинг янги ҳукуматини расман тан олди'ning rasmi
АҚШ президенти Дональд Трамп Вашингтон Венесуэланинг амалдаги ҳукуматини мамлакатнинг қонуний ҳокимияти сифатида тан олганини маълум қилди.
“Бу ҳафта Венесуэла ҳукуматини расман, қонуний равишда тан олганимизни эълон қилишдан мамнунман”, — деди Трамп.
EFE ахборот агентлиги хабар беришича, Венесуэланинг вақтинчалик президенти Делси Родригес АҚШ қарорини олқишлаб, Трампга миннатдорчилик билдирган.
Унинг таъкидлашича, Каракас АҚШ билан ўзаро ишонч, тенглик ва халқаро ҳуқуққа ҳурмат асосида узоқ муддатли ҳамкорликни ривожлантиришга тайёр.
“Биз Қўшма Штатлар билан ўзаро ишонч, тенглик ва халқаро ҳуқуққа ҳурмат асосида узоқ муддатли муносабатларни йўлга қўйишга содиқлигимизни яна бир бор тасдиқлаймиз”, — деб ёзган Родригес ижтимоий тармоқларда.

The US leader made this statement during a meeting held in Florida with a number of Latin American leaders.
Image of 'The United States officially recognized Venezuela's new government.'
U.S. President Donald Trump announced that Washington recognizes Venezuela's current government as the country's legitimate authority.
The U.S. leader made this statement during a meeting with a number of Latin American leaders in the state of Florida.
"I am pleased to announce this week that we are officially and legally recognizing the government of Venezuela," Trump said.
According to the EFE news agency, Venezuela's interim president, Delcy Rodríguez, praised the U.S. decision and expressed gratitude to Trump.
She emphasized that Caracas is ready to develop long-term cooperation with the U.S. based on mutual trust, equality, and respect for international law.
"We once again reaffirm our commitment to establishing long-term relations with the United States based on mutual trust, equality, and respect for international law," Rodríguez wrote on social media.
Image of 'While Iran's strikes are decreasing, US-Israel pressure is increasing.'
World Today 05:32
While Iran's strikes are decreasing, US-Israel pressure is increasing.
According to analysts, the reduction of strikes by Iran and the escalation by the U.S. and Israel could lead to a complication of the situation in the region and a sharpening of international political views.