“Mintaqamizdagi 5 milliard dollarlik bozor imkoniyatlaridan to‘liq foydalanilmayapti”
Prezident raisligida elektrotexnika sohasida ishlab chiqarish, eksport va investitsiya oqimini yanada ko‘paytirish chora-tadbirlari yuzasidan videoselektor yig‘ilishi boshlandi.
'“Mintaqamizdagi 5 milliard dollarlik bozor imkoniyatlaridan to‘liq foydalanilmayapti”'ning rasmi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida elektrotexnika sohasida ishlab chiqarish, eksport va investitsiyalarni ko‘paytirish masalalariga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi boshlandi. Unda sohada faoliyat yuritayotgan 100 dan ortiq tajribali tadbirkorlar ham ishtirok etmoqda. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Davlatimiz rahbari yaratilgan imkoniyatlar hisobiga so‘nggi yetti yilda sohaga 1 milliard dollar investitsiya kiritilganini ta’kidladi. Natijada 762 ta yangi korxona ishga tushgan, 45 turdagi yangi mahsulot ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilgan.
Ishlab chiqarish hajmi 1,8 barobar o‘sdi, yillik daromadi 100 milliard so‘mdan oshgan korxonalar 6 tadan 25 taga ko‘paydi. Tarmoqdagi korxonalar hisobidan budjetga tushum 8 barobar oshdi.
Mahsulotlarimiz eksport bo‘layotgan davlatlar so‘nggi uch yilda 2 karra oshib, 62 taga yetdi.
Prezidentimiz elektrotexnika eksporti 1 milliard dollarga yetgani, to‘qimachilikdan keyingi ikkinchi mahalliy sanoat tarmog‘iga aylanganini ta’kidladi.
Lekin, shu bilan birga smart karta, generator, telekommunikatsiya vositasi, ofis texnikasi kabi yana bir qator elektrotexnika mahsulotlarini o‘zimizda chiqarish imkoniyati borligi ko‘rsatib o‘tildi.

"The full potential of the $5 billion market opportunities in our region is not being utilized."
The video conference meeting on measures to further increase production, export, and investment flow in the electrical engineering sector under the leadership of the President has commenced.
Image of '"The full potential of the $5 billion market opportunities in our region is not being utilized."'
President Shavkat Mirziyoyev chaired a video conference meeting dedicated to increasing production, exports, and investments in the electrical engineering sector. The meeting was attended by more than 100 experienced entrepreneurs in the sector. This was reported by the President's press service.
The head of our state emphasized that in the last seven years, $1 billion in investments have been made in the sector due to the created opportunities. As a result, 762 new enterprises have been launched, and 45 types of new products have been introduced.
The volume of production grew 1.8 times, and the companies with an annual income exceeding 100 billion UZS increased from 6 to 25. Revenues to the budget from enterprises in the sector increased eightfold.
The number of countries to which our products are exported has doubled over the last three years, reaching 62.
Our President highlighted that the export of electrical engineering has reached $1 billion, becoming the second major local industrial sector after textile.
However, it was also noted that there is potential to produce a range of electrical engineering products such as smart cards, generators, telecommunication devices, and office equipment locally.
Our region's market opportunities worth $5 billion are not being fully utilized.
In conditions where every country is strictly protecting its internal market, the President stressed that our only way is to enhance our product's competitiveness by ensuring quality and reducing the cost.