O‘zbekistonda fuqarolarni kontrakt bo‘yicha harbiy xizmatga saralash tartibi o‘zgardi
Endilikda harbiy xizmatga saralashda o‘rta ma’lumotdan past bo‘lmagan va harbiy xizmat tajribasiga ega bo‘lgan fuqarolar ishtirok etishi mumkin.
"Mudofaa vazirligi qo‘shinlariga kontrakt bo‘yicha harbiy xizmatga nomzodlarni tanlash tartibi to‘g‘risida"gi nizomga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish haqida"gi Mudofaa vazirligining buyrug‘i qabul qilindi.
Hujjat bilan harbiy xizmatga saralashda ishtirok etish huquqiga ega bo‘lgan shaxslar doirasi aniqlashtirilmoqda. Bular 18 yoshdan 30 yoshgacha bo‘lgan, o‘rta, o‘rta maxsus, kasb-hunar yoki oliy ma’lumotga ega bo‘lgan, sobiq "shartnomachilar," shuningdek, 40 yoshgacha bo‘lgan zaxira va zaxiradagi ofitserlardir.
Bunda, erkak jinsidagi nomzod O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari safida muddatli harbiy xizmatni o‘tagan (o‘tayotgan) yoki safarbarlik chaqiruvi rezervida harbiy xizmatni o‘tagan yoxud oliy ta’lim muassasalari harbiy tayyorgarlik o‘quv bo‘linmalarida o‘qishni tugatgan bo‘lishi, shuningdek harbiy ro‘yxatda turgan bo‘lishi shart.
Bundan tashqari, xizmatga kirishning ayrim imtiyozli shartlari o‘zgarmoqda. Ilgari respublika va xalqaro sport musobaqalari g‘oliblari uchun shartnoma bo‘yicha harbiy xizmatga chaqirishning soddalashtirilgan tartibi mavjud edi: ularga faqat tibbiy ko‘rikdan o‘tish kifoya edi. Ushbu imtiyoz musobaqada g‘alaba qozongan paytdan boshlab 5 yil davomida amal qilgan. Hozir bu muddat 3 yilga qisqartirildi.

The procedure for selecting citizens for military service under contract has changed in Uzbekistan.
From now on, citizens with no less than secondary education and military service experience can participate in the military service selection process.
"Regarding the amendment and addition to the regulation on the procedure for selecting candidates for military service under contract in the armed forces of the Ministry of Defense" was adopted.
The document clarifies the categories of individuals eligible to participate in the military service selection process. These include individuals from 18 to 30 years of age with secondary, vocational, or higher education, former "contractors," as well as reserve officers up to the age of 40.
In this case, a male candidate must have served (or be serving) mandatory military service in the Armed Forces of the Republic of Uzbekistan, or have served in the draft reserve, or have completed military training courses at institutions of higher education, and must also be listed in the military register.
Furthermore, some privileged conditions for entering the service are being changed. Previously, there was a simplified procedure for enlisting in military service under contract for winners of republican and international sports competitions: they only needed to undergo a medical examination. This privilege was valid for 5 years from the time of winning the competition. Now, this period has been reduced to 3 years.