Hodisani bartaraf etish uchun 4 ta yong‘in-qutqaruv ekipaji jalb etildi.
Qoraqalpog‘istonning Nukus shahrida omborxona yonib ketdi. Bu haqda Favqulodda vaziyatlar vazirligi axborot xizmati xabar berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, 8 oktyabr kuni soat 12:47 da Nukusning "Jeke Terek" MFYda joylashgan qurilish mollari omborxonasida yong‘in sodir bo‘lgan.
Shunga ko‘ra, 4 ta yong‘in-qutqaruv ekipaji soat 12:53 da voqea joyiga yetib borib, yong‘in soat 13:15 da o‘chirilgan.
Bunda 150 kv/m maydonda qurilish mollari yonib zararlangan. Oqibatda tan jarohati olgan va vafot etganlar yo‘q. Yong‘in sababi va moddiy zarar miqdori aniqlanmoqda.

To address the incident, 4 fire-rescue crews were deployed.
A warehouse caught fire in the city of Nukus, Karakalpakstan. The Emergency Situations Ministry's press service reported this.
It is reported that on October 8, at 12:47 PM, a fire occurred in a construction materials warehouse located in the "Zheke Terek" MCA of Nukus.
Accordingly, four fire and rescue crews arrived at the scene at 12:53 PM, and the fire was extinguished at 1:15 PM.
As a result, construction materials over an area of 150 sq/m were damaged by the fire. There were no injuries or fatalities. The cause of the fire and the extent of the material damage are being determined.