Toshkent viloyatida MIB, soliq, bojxona xodimlari pora bilan ushlandi
Korrupsiyaga qarshi kurashish doirasida Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari tomonidan Toshkent viloyatida bir nechta tezkor tadbirlar o‘tkazildi.
'Toshkent viloyatida MIB, soliq, bojxona xodimlari pora bilan ushlandi'ning rasmi
Majburiy ijro byurosining Qibray tuman bo‘limi davlat ijrochisi fuqaroning kredit qarzdorligi sababli xatlovga olingan mol-mulkini auksion savdolarga chiqarmaslik hamda unga nisbatan o‘zining ish yurituvida bo‘lgan ijro ishini tugatib berish evaziga 5 ming AQSH dollari talab qilib, muqaddam 2 ming AQSH dollari oladi. Lekin, davlat ijrochisi qolgan 3 ming AQSH dollarini olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlandi.
Hozirda davlat ijrochisiga nisbatan Jinoyat Kodeksining 210-moddasi 2-qismi “v” bandi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, qamoq ehtiyot chorasi qo‘llanilgan. Tergov harakatlari olib borilmoqda.
Zangiota tumanida kuzatilgan holatda, tuman soliq inspeksiyasining sho‘ba boshlig‘i vazifasini bajaruvchi shaxs qurilish mollari ishlab chiqarishga ixtisoslashgan oilaviy korxonaning faoliyatiga rahnamolik qilish va 1 yil davomida tekshiruv o‘tkazmaslik evaziga 1200 AQSH dollari olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlandi.
Mazkur mansabdor shaxsga nisbatan Jinoyat Kodeksining 210-moddasi 2-qismi “v” bandi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, qamoq ehtiyot chorasi qo‘llanildi.
Keyingi holatda esa Toshkent viloyati bojxona boshqarmasining “Yallama” chegara bojxona posti inspektor-surishtiruvchisi taqiqlangan tovarlarni tadbirkor tomonidan mamlakatimizga olib kirish bo‘yicha sodir etilgan huquqbuzarlikni sudda ko‘rib chiqilishi jarayonida mansabdor tanishlari orqali unga yengillik yaratib berish va ushbu tovarlarni O‘zbekistondan qaytarib olib chiqib ketishida yordam berish evaziga 1000 AQSH dollari olgan vaqtida ushlandi.
Tergovga qadar tekshiruv davomida bojxona inspektori mazkur masalada ko‘maklashish uchun muqaddam 300 AQSH dollari olganligi ham ma’lum bo‘ldi.
Hozirda unga nisbatan Jinoyat Kodeksining 168-moddasi 3-qismi “v” bandi va 28,211-moddasi 1-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, qamoq ehtiyot chorasi qo‘llanildi.

In the Tashkent region, officers of the Enforcement Bureau, tax, and customs were caught with a bribe.
Image of 'In the Tashkent region, officers of the Enforcement Bureau, tax, and customs were caught with a bribe.'
The executive officer of the Mandatory Execution Bureau's Qibray district division demanded $5,000 from a citizen to stop the auction of their property seized due to credit debt and to close the execution case in their proceeding, having previously received $2,000. The state executor was caught with material evidence at the time of receiving the remaining $3,000. was caught.
A criminal case has been initiated against the state executor under Article 210, Part 2, Paragraph “b” of the Criminal Code, and detention has been applied as a preventive measure. Investigative actions are being carried out.
In a case observed in Zangiota district, the acting head of the district tax inspection was caught with material evidence while receiving $1,200 for guiding the activities of a family enterprise specialized in construction materials production and for not conducting any inspections for 1 year.
A criminal case has been initiated against this official under Article 210, Part 2, Paragraph “b” of the Criminal Code, and detention has been applied as a preventive measure.
In another case, an inspector-investigator of the “Yallama” border customs post of Tashkent regional customs department was caught while receiving $1,000 for facilitating through his official acquaintances the court process of a violation committed by a businessman in importing prohibited goods into our country, and for helping to take these goods back out of Uzbekistan.
During the pre-investigation check, it was also found that the customs inspector had previously received $300 for assisting in this matter.
A criminal case has been initiated against him under Article 168, Part 3, Paragraph “b” and Articles 28,211, Part 1 of the Criminal Code, and detention has been applied as a preventive measure.