Soliq qo‘mitasi ma’lumotlar bazasidagi fiskal cheklar va jismoniy shaxslarning 80 terabayt hajmdagi ma’lumotlari yangi serverlarga migratsiya qilindi.
Soliq qo‘mitasi matbuot xizmatm xabariga ko‘ra, jismoniy shaxslar va yakka tartibdagi tadbirkorlarga ko‘rsatiladigan elektron xizmatlar ayni paytda belgilangan tartibda ish faoliyatida.
Shu bilan birga, dasturiy ta’minotning yangilangan versiyasiga o‘tish, ma’lumotlar bazasini optimallashtirish, xato va takrorlanishlarni bartaraf etish ishlari olib borilmoqda.
Ma’lumotlarni ko‘chirish jarayonida soliq to‘lovchilar uchun noqulayliklarni kamaytirish, ma’lumotlarning saqlanishi va xavfsizligini ta’minlash vazifasi qo‘yilgan.
Shu maqsadda shaxsiy kabinetda cheklarni tahrirlash imkoniyati 8 noyabrgacha cheklandi, shuningdek, bu davrda axborot tizimlari va elektron xizmatlarda qisqa muddatli uzilishlar bo‘lgan bo‘lishi mumkin.

The deadline for editing online VAT receipts has been extended until December 1.
The information in the tax committee's database, including fiscal receipts and the data of individuals amounting to 80 terabytes, has been migrated to new servers.
Image of 'The deadline for editing online VAT receipts has been extended until December 1.'
According to the press service of the Tax Committee, electronic services provided to individuals and sole proprietors are currently operating in the established order.
Moreover, work is being carried out to transition to the updated version of the software, optimize the database, and eliminate errors and duplications.
In the process of transferring data, efforts are made to reduce inconveniences for taxpayers, and to ensure the preservation and security of the information.
For this purpose, the possibility of editing receipts in the personal account has been restricted until November 8, and during this period, there may have been short-term interruptions in information systems and electronic services.
Taking into account the above, the deadline for editing the amounts in online fiscal receipts for the month of October (editing of all other information is not restricted) is extended until December 1 for all taxpayers.