Prezident Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi nutqida jahon miqyosida hukm surayotgan bugungi o‘ta keskin va og‘ir sharoitda yurtimizda tinchlik va hamjihatlikni saqlab, iqtisodiyotimizda barqaror o‘sishni ta’minlab, mana shunday marralarga erishish oson bo‘lmaganini ta’kidladi.
Kelgusi 5 yilda aholimiz soni 40 milliondan ortishi kutilmoqda. Bunday demografik o‘sish, albatta, katta imkoniyat, lekin, shu bilan birga bu holat oldimizga yangi-yangi, o‘tkir vazifalarni qo‘yishi ham shubhasiz.
Ayniqsa, kambag‘allikni qisqartirish, ekologiya, energetika, transport, yo‘l, ichimlik suvi ta’minoti, aholini uy-joy bilan ta’minlash kabi muhim sohalarda xalqimizning talab va ehtiyojlari tobora o‘sib borayotgani ta’kidlandi.
Shunday dolzarb muammolarga samarali yechimlar topib, yangicha faoliyat olib borish Hukumat uchun jiddiy sinov bo‘lishi tabiiy.

In the next 5 years, our population is expected to exceed 40 million — President
In his speech at the Legislative Chamber of the Supreme Assembly, the President emphasized that in the current extremely harsh and difficult global conditions, maintaining peace and solidarity in our country, ensuring stable economic growth, and achieving such milestones has not been easy.
The population of our country is expected to exceed 40 million in the next 5 years. Such demographic growth is certainly a great opportunity, but, at the same time, it undoubtedly presents us with new and acute challenges.
Particularly, it was emphasized that the demands and needs of our people in critical areas such as reducing poverty, ecology, energy, transport, roads, drinking water supply, and providing housing are increasingly growing.
Finding effective solutions to such pressing issues and carrying out innovative activities is naturally a serious challenge for the Government.
Today, it was noted that the candidate recommended for the position of Prime Minister must take all these issues into account and present his program to ensure their implementation.