Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti ma’lumotiga ko‘ra, sayyoramiz bo‘yicha 50 milliondan ortiq kishi epilepsiya kasalligidan aziyat chekmoqda. Achinarlisi, keyingi davrda ular soni yiliga 5 million nafarga ortyapti. Bu haqda Sog‘liqni saqlash vazirligi Matbuot xizmati xabar qilmoqda.
Bu patologiya – bosh miyaning surunkali xastaligi. U 70 foiz holatda 20 yoshgacha bo‘lgan davrda rivojlanadi.
Biroq epilepsiya har doim ham yaqqol alomatlar bilan namoyon bo‘lmaydi. Bu esa xastalikni erta bosqichda aniqlash imkonini pasaytiradi. Oqibatda turli asoratlar kelib chiqishi mumkin.
Masalan, fotostimulyatsiya — kasallikka tashxis qo‘yishning asosiy usullaridan biri. Bu jarayonda tibbiy texnologiya yordamida bemor ko‘ziga yorqin nur chaqnashlari yo‘naltiriladi.
Ammo mazkur usul faqat fotosensitiv epilepsiyani aniqlashda qo‘l keladi. Xastalikning yorug‘likka sezuvchanligi bo‘lmagan turiga tashxis qo‘yishda esa yangi diagnostika usullariga ehtiyoj bor edi.
Rossiyaning Boltiq federal universiteti hamda N.I. Pirogov nomidagi milliy tibbiy jarrohlik markazi olimlari elektroensefalografiya tahlilining yangi usulini ishlab chiqdi. Bu jarayonda sun’iy intellekt texnologiyasidan foydalaniladi.
Tadqiqotchilar yangi turdagi tekshiruvni 108 nafar kishida sinovdan o‘tkazdi. Ularning yarmi fotosensitiv bo‘lmagan epilepsiya bilan og‘rigan bemorlar, qolgan qismi esa sog‘lom insonlar edi.
Ma’lum bo‘lishicha, yangi tahlil usuli epilepsiyaning fotosensitiv bo‘lmagan turiga 71 foiz aniqlikda tashxis qo‘yish imkonini beradi. Kelgusida mazkur yangilik keng qamrovda sinovdan o‘tkazilishi kutilmoqda.

A method for detecting epilepsy with the help of artificial intelligence has been created.
According to the World Health Organization, more than 50 million people worldwide suffer from epilepsy. Regrettably, the number increases by 5 million annually. The Ministry of Health's Press Service reports this.
This pathology is a chronic disease of the brain. In 70% of cases, it develops before the age of 20.
However, epilepsy does not always manifest itself with clear symptoms. This decreases the possibility of early detection of the disease. Consequently, various complications may arise.
For example, photostimulation is one of the primary methods of diagnosing the disease. In this process, bright light flashes are directed at the patient's eyes with the help of medical technology.
However, this method is only useful for diagnosing photosensitive epilepsy. There was a need for new diagnostic methods for types of the disease that do not have sensitivity to light.
Scientists from the Baltic Federal University and the N.I. Pirogov National Medical Surgical Center in Russia have developed a new method of electroencephalography analysis. This process utilizes artificial intelligence technology.
The researchers tested the new type of examination on 108 individuals. Half of them were patients suffering from non-photosensitive epilepsy, and the other half were healthy individuals.
It turns out that the new analysis method can diagnose non-photosensitive forms of epilepsy with 71% accuracy. This innovation is expected to undergo widespread testing in the future.