Toshkent va Namangan viloyatlarida 3,4 mlrd so‘mlik energiya resurslaridan noqonuniy foydalanganlik holatlari aniqlandi. Bu haqda Energetika vazirligi matbuot xizmati ma’lum qildi.
Qayd etilishicha, Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning Bo‘stonliq tumani bo‘limi tomonidan tergovga qadar tekshiruv o‘tkazilgan. Tadbirda fuqarolar D.A. va U.B. “Besh tut” MFY hududidagi dala hovlida tijorat maqsadida umumiy foydalanishdagi elektr tarmog‘iga to‘g‘ridan-to‘g‘ri ulanib, 2 mlrd so‘mlik elektr energiyasidan noqonuniy foydalanganliklari aniqlangan.
Shuningdek, Departamentning Yangiqo‘rg‘on tumani bo‘limi va “O‘zenergoinspeksiya”ning Namangan viloyati hududiy boshqarmasi xodimlari hamkorligida o‘tkazilgan tezkor tadbirda fuqaro D.X. “Yuqori Qorayantoq” MFY hududidagi bog‘ida umumiy foydalanishdagi gaz tarmog‘iga o‘zboshimchalik bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri ulanib, 1,4 mlrd so‘mlik tabiiy gazdan noqonuniy foydalanganligi aniqlangan.
Mazkur holatlar yuzasidan Jinoyat kodeksining tegishli moddalari bilan jinoyat ishlari qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari o‘tkazilmoqda.

Theft of electricity worth 3.4 billion soums was revealed in Tashkent and Namangan.
Criminal cases have been initiated under the relevant articles of the Criminal Code, and investigative actions are being carried out.
Image of 'Theft of electricity worth 3.4 billion soums was revealed in Tashkent and Namangan.'
Cases of illegal use of energy resources worth 3.4 billion soums were identified in Tashkent and Namangan regions. This was reported by the press service of the Ministry of Energy.
It is noted that the Bostanlyk district department of the Department under the Prosecutor General's Office conducted a pre-investigation check. At the event, citizens D.A. and U.B. were found to have illegally used electricity worth 2 billion soums by connecting directly to the public utility network for commercial purposes in a dacha on the territory of the "Besh Tut" neighborhood.
Also, in an operative event conducted by employees of the Department's Yangiqo'rg'on District Department and the Namangan Regional Department of Uzenergoinspektsiya, it was discovered that citizen D.X. illegally connected directly to the public gas network in the "Yuqori Qorayantoq" neighborhood garden, illegally using natural gas worth 1.4 billion soums.