Toshkentda “2 ming so‘m uchun” giyohvandlik kanalini reklama qilgan shaxs 37,5 mln so‘m jarimaga tortildi
Poytaxtning Uchtepa tumanida devor va ustunlarga giyohvandlik vositalari savdosi bilan shug‘ullanuvchi Telegram kanalining reklamasini yopishtirib yurgan erkak qo‘lga olindi.
'Toshkentda “2 ming so‘m uchun” giyohvandlik kanalini reklama qilgan shaxs 37,5 mln so‘m jarimaga tortildi'ning rasmi
Toshkent shahrining Uchtepa tumanida 1985-yilda tug‘ilgan fuqaro giyohvandlik vositalari savdosi bilan shug‘ullanuvchi Telegram kanal reklamasini devor va ustunlarga yopishtirib yurgan vaqtida ushlandi. Bu haqda poytaxt IIBB axborot xizmati ma’lum qildi.
Qayd etilishicha, o‘tkazilgan surishtiruvlarda haqiqatdanam giyohvandlik moddalari tarqatilishi aniqlangan. Fuqaro bilan suhbatlashilganda har bir reklamasi uchun 2 ming so‘mdan pul olayotgani ma’lum bo‘ldi.
Bu ishni boshlaganimga 4 kun bo‘ldi. To‘rtinchi kuni IIB xodimlari meni ushlab olishdi. QR kod orqali kirilsa, bu giyohvandlik vositalari savdosi kanali ekanligini tushuntirishdi. Bu ishni bilib-bilmasdan qilib qo‘ymoqdamiz, deydi ayblanuvchi.
Ushbu holat jinoyat ishlari bo‘yicha Uchtepa tumani sudida ko‘rib chiqildi va fuqaro MJtKning 56-prim 4-moddasi (giyohvandlik vositalarini, ularning analoglarini yoki psixotrop moddalarni targ‘ib qiluvchi mahsulotni tayyorlash, tarqatish, reklama qilish, namoyish etish) asosan aybli deb topildi.

In the Uchtepa district of Tashkent, a citizen born in 1985 was detained while posting advertisements for a Telegram channel selling drugs on walls and poles. This was reported by the press service of the capital's Main Department of Internal Affairs.
It is noted that the investigation revealed that drugs were indeed being distributed. During an interview with the citizen, it was revealed that he was receiving 2,000 soums for each advertisement.
"I started this work 4 days ago. On the fourth day, police officers detained me. If you log in through a QR code, they explained that this is a drug trafficking channel. We are doing this knowingly or unknowingly," said the accused.
This case was considered in the Uchtepa District Criminal Court, and the citizen was found guilty under Article 56-prim 4 of the Code of Administrative Offenses (production, distribution, advertising, demonstration of narcotic drugs, their analogues or products promoting psychotropic substances).