Ukrainaning Rossiya bosqinidan zarar ko‘rgan hududlarda hozirda 2 millionga yaqin mina bo‘lishi mumkin. Bu haqda “DW” ma’lum qildi.
Unga ko‘ra, mamlakatdagi yerlarning umumiy maydoni 174 ming kvadrat kilometrga teng bo‘lib, ularni tozalash juda muhim. Chunki mina portlashlari ko‘pincha oddiy fuqarolarning halokatiga olib kelmoqda. Ukraina bu borada Yaponiyadan alohida yordam olayapti.
Yaponiyaning og‘ir texnika ishlab chiqaruvchi Komatsu Ltd kompaniyasi 1999-yildan beri Kambodjada minalarni tozalash bilan shug‘ullanib keladi. 2024-yil iyul oyida Yaponiya elchisi Kuninori Matsuda Ukraina hukumatiga to‘rtta zirhli Komatsu ekskavatorini topshirdi. Ular piyoda minalarini joyida xavfsiz portlatish qurilmasi bilan jihozlangan.
Tokiodagi Vaseda universiteti professori Xideyuki Savada boshchiligidagi jamoa esa bu borada sun’iy intellektdan foydalanish ustida ishlamoqda. Ular infraqizil kamera bilan jihozlangan dron yordamida minalarni aniqlovchi tizim yaratmoqda. Bu dron insonlarga nisbatan hududlarni tezroq va xavfsizroq skanerlashi mumkin.
“Biz bilamizki, mina qurbonlarining 40 foizi bolalardir. Ular dalada o‘ynab yurganida tasodifan mina bosib yuboradi. Agar bu muammo yechimini topsa, butun bir avlod bolalar bundan aziyat chekishdan qutuladi”, — deydi yapon professori.

Currently, there may be about 2 million mines in the areas affected by the Russian invasion. This was reported by DW.
According to him, the total area of land in the country is 174 thousand square kilometers, and its cleaning is very important. Because mine explosions often lead to the death of ordinary citizens. Ukraine receives special assistance from Japan in this regard.
Japanese heavy machinery manufacturer Komatsu Ltd has been engaged in mine clearing in Cambodia since 1999. In July 2024, Japanese Ambassador Kuninori Matsuda handed over four armored Komatsu excavators to the Ukrainian government. They are equipped with a safe on-site detonation device for infantry mines.
A team led by Professor Hideyuki Savada from Waseda University in Tokyo is working on using artificial intelligence in this area. They are creating a mine detection system using a drone equipped with an infrared camera. This drone can scan areas faster and safer than humans.
"We know that 40% of mine victims are children. While they were playing in the field, a mine accidentally hit them. If this problem is solved, an entire generation of children will be spared from suffering from it," says the Japanese professor.