Jahon banki O‘zbekistonga elektr tarmoqlari modernizatsiyasi uchun 100 mln dollar ajratadi
'Jahon banki O‘zbekistonga elektr tarmoqlari modernizatsiyasi uchun 100 mln dollar ajratadi'ning rasmi
Jahon banki O‘zbekistonga 100 million dollar imtiyozli kredit ajratishni ma’qulladi.
Jahon banki xabariga ko‘ra, mablag‘lar qayta tiklanuvchi energiya manbalarini taqsimlash tarmoqlariga integratsiyalash va elektr energiyasi ta’minoti ishonchliligini oshirishga yo‘naltiriladi.
"Hududiy elektr tarmoqlari" (HET) korxonasi ham ushbu dasturni amalga oshirish uchun mablag‘ ajratadi — 50 million dollar.
Shu tarzda kelgusi besh yil ichida taqsimlash infratuzilmasini rivojlantirishga 150 million dollar sarmoya kiritiladi. Bu ustuvor hududlar, jumladan, Qoraqalpog‘iston va Surxondaryo viloyatlarini ishonchli elektr energiyasi bilan ta’minlashga xizmat qilishi kutilmoqda.
Loyihaning asosiy faoliyati quyidagilardan iborat:
6000 km past kuchlanishli elektr uzatish liniyalarini qurish va modernizatsiya qilish;
umumiy quvvati 250 megavolt-amper bo‘lgan 1200 ta taqsimlovchi transformatorni almashtirish va o‘rnatish;
HET tarmoqlarida tijorat elektr yo‘qotishlarini kamaytirishga yordam beradigan 150 mingta "aqlli" hisoblagichlarni ulash;
taqsimlovchi tarmoqlarni avtomatlashtirish va raqamlashtirishni ta’minlash uchun 4000 ta ma’lumotlar konsentratorini o‘rnatish.

The World Bank approved a concessional loan of 100 million dollars to Uzbekistan.
According to the World Bank, the funds will be directed towards integrating renewable energy sources into distribution networks and increasing the reliability of electricity supply.
The "Regional Electric Networks" (REN) company will also allocate funds for the implementation of this program — 50 million dollars.
Thus, over the next five years, 150 million dollars will be invested in developing the distribution infrastructure. This is expected to serve providing reliable electricity to priority areas, including the Karakalpakstan and Surkhandarya regions.
The main activities of the project include:
Construction and modernization of 6,000 km of low-voltage power transmission lines;
Replacement and installation of 1,200 distribution transformers with a total capacity of 250 megavolt-amperes;
Connecting 150,000 "smart" meters to help reduce commercial electricity losses in the REN networks;
Installation of 4,000 data concentrators to ensure the automation and digitalization of distribution networks.