Ukraina Rossiya bosqinidan so‘ng harbiy xizmatga chaqiriladigan erkaklar uchun mamlakatdan chiqish bo‘yicha qat’iy cheklovlar joriy qilgan edi. Shu kungacha 49 mingdan ortiq erkak noqonuniy tarzda chet elga chiqishga uringan va ular chegarada to‘xtatilgan. Bu haqda Ukraina Davlat chegara xizmati vakili Andrey Demchenko ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, 45 ming erkak yashirin yo‘llar orqali chegarani buzib o‘tmoqchi bo‘lgan, ularning ko‘pi “yashil chegara” — o‘rmonzor va tog‘li hududlar orqali chiqishga uringan. Yana 4 ming nafarga yaqin kishi soxta hujjatlar yoki boshqa noqonuniy usullar bilan chiqmoqchi bo‘lgan.
Shuningdek, erkaklarga qochishda yordam bergan 900 ga yaqin jinoyat guruhi aniqlangan. Ular o‘z “xizmatlari” uchun 4500 yevrodan 11 ming yevrogacha pul olgan.
Shunga qaramay, Yevropa Ittifoqi davlatlarida 800 mingdan ortiq ukrainalik erkaklar vaqtincha himoya maqomini olgan. Bu esa qonuniy chiqish yo‘llari qanchalik dolzarb masala ekanini ko‘rsatmoqda.

After the Russian invasion, Ukraine imposed strict restrictions on leaving the country for men called up for military service. To date, more than 49,000 men have attempted to illegally travel abroad, and they have been stopped at the border. This was announced by Andrey Demchenko, a representative of the State Border Service of Ukraine.
According to him, 45 thousand men tried to break through the border through secret routes, many of whom tried to get out through the "green border" - through forests and mountainous areas. Another 4 thousand people tried to leave with fake documents or other illegal means.
Also, about 900 criminal groups were identified that helped the men escape. They received between 4,500 and 11,000 euros for their "services."
Despite this, more than 800 thousand Ukrainian men in EU countries have received temporary protection status. This shows how urgent legal solutions are.