Endi hamma faqat o‘z hududida taksichilik qiladi
Yo‘nalishsiz taksi xizmatlarini olib boruvchi haydovchilar litsenziya kartochkasida ko‘rsatilgan hududdagina faoliyat olib borishi mumkin.
'Endi hamma faqat o‘z hududida taksichilik qiladi'ning rasmi
Transport vazirligiga ko‘ra, bu tartib 14 yil oldingi hukumat qarorida bo‘lgan. Kuchini yo‘qotgan hujjat o‘rnida bu yil ayni tartib belgilangan boshqa hujjat qabul qilingan.
Ijtimoiy tarmoqlarda “Endi hamma o‘zining viloyatida taksichilik qiladi. Toshkentda faqat “01” raqamli avtomobillargagina litsenziya berishadi”, deb aytilgani aks etgan videolar tarqaldi.
Muallifga ko‘ra, ko‘pchilik hozir “Litsenziya olamiz, Toshkentda ishlaymiz”, — desa, rad javobini olmoqda.
“Haydovchi litsenziya oladigan bo‘lsa, o‘zining hududida ishlaydigan qilib qo‘yishibdi. Misol uchun 01 — Toshkent nomeri. Ular Toshkentda ishlaydi. Andijonliklar Andijonda, qoraqalpog‘istonliklar Qoraqalpog‘istonda, qashqadaryoliklar Qashqadaryoda”,– deydi u.
Holat yuzasidan Transport vazirligi “Darakchi.uz”ga xabarlar rost ekanini tasdiqlagan.
Vazirlik axborot xizmati rahbari Navro‘z Ashurmatov ayni kunda jarayon amalga oshirilishini aytgan.
“Bu tartib kecha yoki bugun paydo bo‘lib qolmagan. 2011 yilda aynan mana shu yo‘nalishli taksilar faoliyatini tartibga soluvchi 139-sonli qaror chiqarilgan. O‘sha qaror bilan tasdiqlangan nizomda yo‘nalishli taksilar uchun yagona tanish belgilari va ularning faoliyat yuritishi uchun qo‘yilgan talablar bor. O‘sha nizomning 5-bob 9-bandida haydovchi yo‘lovchilarni yo‘nalishsiz taksida tashishni litsenziya kartochkasida belgilangan hududda amalga oshiriladi deb yozilgan. Bu qaror hozir o‘zining kuchini yo‘qotgan. Mazkur qaror o‘rnini bosuvchi 2025 yilda chiqqan qarorga ko‘ra, haydovchining o‘z hududida, ya’ni litsenziya kartochkasida ko‘rsatilgan hududda faoliyat olib borishi belgilab qo‘yildi”, – degan u.
Shuningdek, Ashurmatovning tushuntirishicha, bunda haydovchi faoliyatini faqat o‘sha litsenziya varaqasida ko‘rsatilgan hudud va unga tutash hududda olib boradi.
“Masalan, Toshkent shahrida ro‘yxatdan o‘tgan 01 kod bilan boshlanuvchi davlat raqamli transport vositasi Toshkent shahri, Toshkent viloyati va Sirdaryo viloyati hududida taksichilik faoliyati bilan shug‘ullanishi mumkin. Xuddi shuningdek, viloyatlarniki ham xuddi shunaqa bo‘ladi”,– deydi vazirlik axborot xizmati rahbari.

Now, everyone will only be a taxi driver in their own area.
Drivers providing ride-hailing taxi services are only allowed to operate within the area indicated on their license cards.
Image of 'Now, everyone will only be a taxi driver in their own area.'
According to the Ministry of Transport, this regulation was established in a government decision made 14 years ago. A document has been adopted this year to establish the same procedure in place of the previous obsolete document.
Videos have been circulating on social networks stating, “Now everyone will work as a taxi driver in their own region. Only vehicles with “01” license plates will be granted licenses in Tashkent,”
According to the author, many are currently being rejected with the response, “We will get a license, we will work in Tashkent,”
“If a driver is to obtain a license, they make it so that they work within their own region. For example, 01 is the Tashkent number. They work in Tashkent. People from Andijan in Andijan, those from Karakalpakstan in Karakalpakstan, those from Kashkadarya in Kashkadarya,” – says he.
The Ministry of Transport has confirmed to “Darakchi.uz” that these reports are true.
According to the head of the ministry's information service, Navruz Ashurmatov, the process is currently being implemented.
“This regulation didn't just appear yesterday or today. In 2011, Decision No. 139, which regulates the operation of route taxis, was issued. That decision established uniform identification marks for route taxis and set requirements for their operation. Clause 9 of Article 5 of that statute states that a driver carries passengers in an unassigned taxi only within the area specified on the license card. That decision has now lost its force. According to a decision made in 2025, which replaces that decree, it is specified that a driver operates within their own region, i.e., the area indicated on the license card,” – he said.
Moreover, according to Ashurmatov, the driver's activity is carried out only in the area indicated on the license card and adjacent areas.
“For example, a state-registered vehicle with the 01 code starting in Tashkent city can engage in taxi activities within the territories of Tashkent city, Tashkent region, and Syrdarya region. Similarly, it will be the same for the regions,” – says the head of the ministry's information service.