O‘zbekiston va Qirg‘iziston TIV rahbarlari nega uchrashdi?
Qirg‘iziston tashqi ishlar vaziri Jeenbek Kulubayev bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasidagi strategik hamkorlikni yanada chuqurlashtirish, xususan, savdo, iqtisodiy aloqalar va chegaraoldi infratuzilmasini rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Tomonlar mintaqaviy integratsiya va barqaror taraqqiyot borasidagi harakatlarni muvofiqlashtirish zarurligini ham qayd etdi.
Muzokaralar yakunida Prezident Shavkat Mirziyoyevning Qirg‘izistonga bo‘lajak davlat tashrifiga tayyorgarlik ko‘rish bo‘yicha Qo‘shma harakatlar rejasi va 2025–2026-yillarga mo‘ljallangan Tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasidagi hamkorlik dasturi imzolandi.

Why did the leaders of Uzbekistan and Kyrgyzstan meet?
The representatives of the two countries discussed issues related to trade, infrastructure, and regional integration.
Image of 'Why did the leaders of Uzbekistan and Kyrgyzstan meet?'
During the meeting with Kyrgyzstan's Minister of Foreign Affairs Jeenbek Kulubaev, the parties discussed deepening strategic cooperation between Uzbekistan and Kyrgyzstan, particularly in the areas of trade, economic relations, and the development of border infrastructure.
The sides also noted the importance of coordinating efforts regarding regional integration and sustainable development.
At the conclusion of the talks, a Joint Action Plan for preparations for President Shavkat Mirziyoyev's upcoming state visit to Kyrgyzstan and a Cooperation Program between the Ministries of Foreign Affairs for 2025–2026 were signed.
The meeting participants expressed hope that the positive dynamics between the two countries would lead to long-term results.