Jihod uchun Suriyaga ketmoqchi bo‘lgan qo‘qonlik 6 yilga qamaldi
Qo‘qon shahrida yashovchi shaxs 2021 yilda “Telegram” messenjerida kanal yaratib, unga aqidaparastlik g‘oyalari bilan yo‘g‘rilgan materiallarni joylab, kanalning 9 nafar obunachisiga tarqatdi. Bu haqda D.uz DXX axborot xizmati ma’lum qildi.
Qayd etilishicha, u Instagram ijtimoiy tarmog‘ida hozirgi kunda Suriya davlatida faoliyat olib borayotgan “Tavhid va jihod katibasi” xalqaro terroristik tashkilotining instruktor va media targ‘ibotchisi bilan bog‘lanib, uning da’vatlari ta’siriga tushgan.
So‘ng, Suriya davlatiga jihod qilish uchun nima qilish kerakligi to‘g‘risida o‘zaro audio va xabar orqali yozishmalar olib borib, XTT safiga qo‘shilishga xayrixohlik bildirgan.
O‘z navbatida ushbu shaxs yaqin tanishlari va o‘zining sinfdoshlari orasida “jamoat” shakllantirib, ularni Suriya hududiga “hijrat” qilib, terrorchi guruhlar qatoriga qo‘shilishga da’vat qilgan.
DXX va boshq huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbirlar natijasida uning noqonuniy harakatlari to‘xtatilgan.
Natijada, jinoyat ishlari bo‘yicha Furo‘at tuman sudi tomonidan Jinoyat Kodeksining 244 prim 1-modasi 3-qismi “g” bandi, 244 prim 2-modasi 1-qismida nazarda tutilgan jinoyatni sodir etganlikda aybdor deb topilib, 6 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi.

A resident of the city of Kokand created a channel on the Telegram messenger in 2021, posting materials promoting extremist ideas and distributing them to the channel's 9 subscribers. This was reported by the D.uz National Security Service.
It was noted that he had contacted an instructor and media propagandist of the international terrorist organization "Katibat al-Tawhid wal-Jihad," currently operating in Syria, through the Instagram social network and had fallen under the influence of its propaganda.
Later, he engaged in audio and text correspondence about what needed to be done to wage jihad in Syria and expressed willingness to join the ranks of the terrorist group.
In turn, this individual formed a "community" among close acquaintances and classmates, calling on them to "migrate" to Syrian territory and join terrorist groups.
As a result of prompt measures taken by the National Security Service and other law enforcement agencies, his illegal activities were stopped.
Consequently, in criminal cases, the Furkat District Court found him guilty under Part 3, paragraph "g" of Article 244-1, and Part 1 of Article 244-2 of the Criminal Code for committing the crimes specified therein, sentencing him to 6 years of imprisonment.