Latviyaga ishga joʻnatish bahonasida fuqarolar aldan
Andijon va Toshkent viloyatida ikki nafar shaxs xorijda ish uyushtirishga va'da berib, fuqarolardan yirik miqdorda pul olmoqchi bo'lganida qo'lga tushdi.
'Latviyaga ishga joʻnatish bahonasida fuqarolar aldan'ning rasmi
Davlat xavfsizlik xizmati maʼlumotiga koʻra, Oltainkʻoʻl tumanida yashovchi 1991 yilda tugʻilgan shaxs Latviyaga ishchi viza olish bahonasida 4 nafardan jami 10 ming dollar talab qilgan. Urganch shahrida oʻtkazilgan tezkor tadbirda u pulni olgan paytda ushlangan. Shuningdek, Angren shahrida istiqomat qiluvchi 1997 yilda tugʻilgan shaxs ham Andijonlik fuqarolarga viza vaʼda qilib, 8250 dollar talab qilgan. U soʻralgan mablagʻning 2100 dollarini olgan paytda qoʻlga olingan. Har ikki holat boʻyicha jinoyat ishi qoʻzgʻatilib, tergov harakatlari olib borilmokda.

Citizens were deceived under the pretext of sending them to work in Latvia.
Andijan and Tashkent region, two individuals were caught promising to arrange work abroad and attempting to take large sums of money from citizens.
Image of 'Citizens were deceived under the pretext of sending them to work in Latvia.'
According to the State Security Service, a person born in 1991 and living in Oltinkol district demanded a total of $10,000 from four individuals under the pretext of obtaining a work visa to Latvia.
He was caught red-handed while receiving the money during a rapid operation conducted in the city of Urgench.
Additionally, a person born in 1997 and residing in the city of Angren was also detained while receiving $2,100 of the demanded $8,250, which he had requested from citizens of Andijan by promising them visas.
Criminal cases have been initiated for both incidents, and investigative actions are being carried out.