Matematika olimpiadasi savollari tarqaldi
Ijtimoiy tarmoqlarda Asosiy olimpiadaning tuman bosqichi savollari noqonuniy tarqalganidan so‘ng, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi rasmiy bayonot berdi.
'Matematika olimpiadasi savollari tarqaldi'ning rasmi
Vazirlik ma’lumotiga ko‘ra, olimpiada savollari Fan olimpiadalari markazi tomonidan tuzilgan bo‘lib, ularni hududiy boshqarmalarda markazlashtirilgan tartibda chop etish jarayonida ayrim xodimlarning mas’uliyatsizligi sababli materiallar internetda tarqalgan.
Ayni paytda ushu holat yuzasidan o‘rganish ishlari olib borilmoqda, aybdor shaxslar aniklanib, qonunchilikka muvofiq javobgarlikka tortilishi aytildi.
Vazirlik 9–11-sinflar uchun matematika fanidan Asosiy olimpiadaning tuman (shahar) bosqichi qayta o‘tkazilishini ma’lum qildi.
Shuningdek, fuqarolardan noqonuniy savdo yoki tanish-bilishchilik holatlarini Fan olimpiadalari markaziga bevosita xabar qilish so‘ralgan.

Mathematics olympiad questions have been distributed
After the district stage questions of the Main Olympiad were illegally distributed on social networks, the Ministry of Preschool and School Education issued an official statement.
Image of 'Mathematics olympiad questions have been distributed'
According to the Ministry, the olympiad questions were compiled by the Center for Science Olympiads, and the materials were spread on the internet due to the irresponsibility of some employees during the process of centralized printing of the materials in regional departments.
At the moment, an investigation is being conducted regarding this situation, and it was stated that the guilty persons will be identified and held accountable in accordance with the law.
The Ministry announced that the district (city) stage of the Main Olympiad for grades 9-11 in mathematics will be held again.
Furthermore, citizens were asked to report any instances of illegal trade or nepotism directly to the Center for Science Olympiads.