Ular orasida 5 nafar yamanlik va 15 nafar chet ellik xodim bo‘lgan. 19 oktyabr kuni ularning 11 nafari so‘roqdan so‘ng ozod qilingan. Ma’lumotlarga ko‘ra, bu 24 soat ichida BMT binosiga uyushtirilgan ikkinchi reyd hisoblanadi.
BMT vakilining so‘zlariga ko‘ra, husiylar tashkilot binosidagi barcha aloqa vositalarini — telefonlar, serverlar va kompyuterlarni musodara qilgan.
Hibsga olinganlar orasida UNICEF, Jahon oziq-ovqat dasturi (WFP) va Gumanitar masalalarni muvofiqlashtirish boshqarmasi (OCHA) xodimlari ham bor.
Avvalroq, husiylar shu yilning 31 avgustida ham BMT xodimlarini hibsga olib, texnik jihozlarni musodara qilgani ma’lum qilingan edi.

Houthi rebels in the southwestern part of the capital city Sana'a have detained 20 UN staff members, accusing them of espionage. This was reported by The Guardian.
Among them were 5 Yemeni and 15 foreign staff members. On October 19, 11 of them were released after interrogation. According to reports, this is the second organized raid on a UN building within 24 hours.
According to a UN spokesperson, the Houthis confiscated all communication equipment in the organization's building — phones, servers, and computers.
Among those detained are staff from UNICEF, the World Food Programme (WFP), and the Office for the Coordination of Humanitarian Affairs (OCHA).
Previously, it was reported that the Houthis had also detained UN staff and confiscated technical equipment on August 31 of this year.