Qirgʻiziston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevni YUNESKO Bosh konferensiyasining ochilishi bilan tabrikladi
Ushbu tabrikni o‘zining ijtimoiy tarmoqlardagi sahifasida e’lon qildi.
'Qirgʻiziston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevni YUNESKO Bosh konferensiyasining ochilishi bilan tabrikladi'ning rasmi
“Qirg‘iziston xalqi nomidan va shaxsan o‘z nomidan O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyevni hamda butun o‘zbekistonliklarni UNESCO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasi ochilishi bilan samimiy tabriklayman”, deyiladi” — Qirg‘iziston rahbarining tabrigida.
Uning ta’kidlashicha, bu tarixiy voqea — Markaziy Osiyo mintaqasi uchun muhim ahamiyat kasb etadi. Chunki konferensiya UNESCO qargohi Parijdan tashqarida o‘tkazilayotganiga 40 yildan oshgan.
Bu esa O‘zbekistonning xalqaro nufuzining ortib borayotganidan va mintaqaning madaniy hamkorlik markaziga aylanayotganidan dalolat beradi.
“Qadimiy Samarqandda, ilm-fan va ma’rifat beshigida bunday yirik forum o‘tkazilishi ramziy ahamiyatga ega. Bu O‘zbekistonning tinchlik, o‘zaro anglashuv va yaratuvchanlik g‘oyalarini ilgari suruvchi ko‘prik sifatidagi o‘rnini yana bir bor tasdiqlaydi,” — deyiladi tabrikda.
Shuningdek, u konferensiya davomida ilgari suriladigan tashabbuslar ta’lim, fan va madaniyat sohalarida yangi hamkorlik ufqlarini ochishiga ishonch bildirdi hamda O‘zbekiston xalqiga muvaffaqiyatli ish, samarali natijalar va yangi yutuqlar tiladi.

The President of Kyrgyzstan congratulated Shavkat Mirziyoyev on the opening of the UNESCO General Conference.
He published this congratulation on his social media page.
Image of 'The President of Kyrgyzstan congratulated Shavkat Mirziyoyev on the opening of the UNESCO General Conference.'
“On behalf of the people of Kyrgyzstan and personally in my own name, I sincerely congratulate the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and all Uzbek people on the opening of the 43rd session of the UNESCO General Conference,” it is stated in the congratulations of the leader of Kyrgyzstan.
As he emphasized, this historic event is of great importance for the Central Asian region. Because the conference is being held outside of UNESCO's headquarters in Paris for the first time in over 40 years.
This indicates the growing international prestige of Uzbekistan and its transformation into a center of cultural cooperation in the region.
“Holding such a major forum in ancient Samarkand, the cradle of science and enlightenment, is of symbolic importance. This once again confirms Uzbekistan's role as a bridge advancing the ideas of peace, mutual understanding, and creativity,” it is stated in the congratulations.
He also expressed confidence that the initiatives to be advanced during the conference will open new horizons for cooperation in the fields of education, science, and culture, and wished the people of Uzbekistan successful work, effective results, and new achievements.