Yig‘ilish AQSh tashabbusi bilan 15 yanvar kuni Nyu-Yorkda bo‘lib o‘tadi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti Xavfsizlik Kengashi bugun, 15 yanvar kuni AQSh so‘roviga binoan Erondagi vaziyat bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazadi. Bu haqda yanvar oyida Xavfsizlik Kengashiga raislik qilayotgan Somalining BMTdagi doimiy vakolatxonasi ma’lum qildi.
AQSh iltimosiga ko‘ra, yig‘ilish Yaqin Sharqdagi vaziyat kun tartibi doirasida brifing shaklida o‘tkaziladi. U 2026 yil 15 yanvar kuni Nyu-York vaqti bilan soat 15:00 ga belgilangan.
Eronda 2025 yil 28 dekabrda milliy valyuta kursining keskin pasayishidan so‘ng norozilik namoyishlari boshlandi. Ular politsiya bilan to‘qnashuvlar, ma’muriy binolarga hujumlar va internetga kirish cheklovlari bilan kechgan. AQSh prezidenti Donald Tramp Tehron namoyishchilarga nisbatan kuch ishlatgan bo‘lsa, Vashington aralashishga tayyorligini bildirgan. Eron oliy rahbari Ali Xomanay esa AQShni mamlakat ichki ishlariga aralashmaslikka chaqirgan.

The United Nations Security Council will hold a meeting today, January 15, on the situation in Iran at the request of the United States. This was announced by the Permanent Mission of Somalia to the UN, which holds the presidency of the Security Council in January.
According to the US request, the meeting will be held in the form of a briefing under the agenda item on the situation in the Middle East. It is scheduled for January 15, 2026, at 3:00 PM New York time.
In Iran, protests began after a sharp drop in the national currency exchange rate on December 28, 2025. They were marked by clashes with police, attacks on administrative buildings, and internet access restrictions. US President Donald Trump stated that Washington is ready to intervene if Tehran uses force against the demonstrators. Iran's Supreme Leader Ali Khamenei, however, called on the US not to interfere in the country's internal affairs.
Iran has also accused the US and Israel of being behind the unrest at the Security Council. On January 13, Trump called on the protesters to seize power and announced the cancellation of all meetings with Iran. Russia's Foreign Ministry has sharply condemned external interference against Iran.