Oʻzbekistonda koʻmir qazib olish 11 million tonnaga yetkaziladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev ko‘mir va uran sanoatida amalga oshirilayotgan ishlar hamda yaqin istiqboldagi rejalar taqdimoti bilan tanishdi.
'Oʻzbekistonda koʻmir qazib olish 11 million tonnaga yetkaziladi'ning rasmi
Yangi konlarni o‘zlashtirish va yirik investitsiya loyihalarini ishga tushirish orqali ishlab chiqarish hajmlarini oshirish rejalashtirilmoqda.
2 fevral kuni davlat rahbariga ko‘mir va uran tarmoqlarida olib borilayotgan ishlar yuzasidan axborot berildi. Qayd etilishicha, 2025–2026-yilgi kuz-qish mavsumida 10 million tonna ko‘mir qazib olish rejalashtirilgan bo‘lib, hozirgacha 9 million tonna ishlab chiqarilgan. Kelgusi mavsumda bu ko‘rsatkichni 11 million tonnaga yetkazish vazifasi qo‘yildi.
Angrendagi Nishbosh konini o‘zlashtirish loyihasi doirasida 2026 yilda 1 million tonna ko‘mir qazib olish, kelgusida esa yillik quvvatni 10 million tonnaga chiqarish rejalashtirilgan. Shuningdek, ko‘mirni chuqur qayta ishlash orqali polimer mahsulotlari ishlab chiqarishga qaratilgan 5 milliard dollarlik loyiha muhokama qilindi.
Uran sanoatiga kelganda, o‘tgan yili 7 ming tonna mahsulot ishlab chiqarilib, aniqlangan zaxiralar 139 ming tonnaga yetdi. Joriy yilda bir qator yangi konlarni o‘zlashtirish boshlanadi. Prezident loyihalarni o‘z vaqtida amalga oshirish, ishlab chiqarish hajmlarini oshirish va iqtisodiy samaradorlikni kuchaytirish bo‘yicha mutasaddidlarga topshiriqlar berdi.

In Uzbekistan, coal extraction will be increased to 11 million tons.
President Shavkat Mirziyoyev familiarized himself with a presentation on the work being carried out in the coal and uranium industry and the plans for the near future.
Image of 'In Uzbekistan, coal extraction will be increased to 11 million tons.'
Plans are being made to increase production volumes by developing new deposits and launching large investment projects.
On February 2, the head of state was briefed on the work being carried out in the coal and uranium sectors. It was noted that the plan was to extract 10 million tons of coal in the autumn-winter season of 2025-2026, and so far 9 million tons have been produced. The task for the upcoming season is to bring this indicator to 11 million tons.
Within the framework of the project to develop the Nishbash deposit in Angren, it is planned to extract 1 million tons of coal in 2026, and in the future to increase the annual capacity to 10 million tons. Also, a $5 billion project aimed at producing polymer products through deep processing of coal was discussed.
As for the uranium industry, last year 7 thousand tons of product were produced, and identified reserves reached 139 thousand tons. This year, the development of a number of new deposits will begin. The President gave instructions to officials regarding the timely implementation of projects, increasing production volumes, and enhancing economic efficiency.