Turkiyada bedarak yo‘qolgan o‘zbekistonlik ayolning bo‘sh maydondan jasadi topildi
Turkiyaning Balikesir viloyatida bo‘sh yer maydonidan topilgan ayol jasadi 21 yanvardan buyon qidiruvda bo‘lgan 46 yoshli O‘zbekiston fuqarosi Dilafruz Cho‘liyevaga tegishli ekani aniqlandi. Bu haqda "Haber Turk" nashri xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, Balikesirning Havran tumani Chamdibi mahallasida jasad topilgani haqida xabar kelib tushgan. Hodisa joyida olib borilgan tekshiruvlar natijasida marhuma Burhaniye tumani Emniyat boshqarmasi tomonidan “bedarak yo‘qolgan shaxs” sifatida qidiruvda bo‘lgan Dilafruz Cho‘liyeva ekani tasdiqlangan.
Jasad sud-tibbiy ekspertiza o‘tkazish uchun Bursadagi tegishli muassasaga yuborilgan.
Mazkur holat yuzasidan ayolning sevgilisi ekani aytilgan 44 yoshli I.I. hamda uning tanishlari — B.N. (40), B.U. (40) va M.K. (22) qo‘lga olingan. So‘roqdan so‘ng I.I. sud qarori bilan hibsga olingan, qolgan uch nafar shaxs esa sud jarayoni davomida qamoqqa olinmasdan qo‘yib yuborilgan.
Marhumaning o‘g‘li Shohruh To‘raqulov avvalroq onasi qandli diabet bilan og‘riganini, dori-darmonlarni o‘z vaqtida qabul qilmasa sog‘lig‘ida jiddiy asoratlar kuzatilishini aytib, yordam so‘ragan edi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Dilafruz Cho‘liyeva ishlash maqsadida Turkiyaga borgan va Burhaniye tumanida keksa bemorga qarab kelgan. U 21 yanvar kuni bozorga chiqish uchun ruxsat olib, ortga qaytmagan. Yaqinlari va ish beruvchilari tomonidan qidiruvga berilgan ayolning yo‘qolgani haqida O‘zbekistonning Turkiyadagi diplomatik vakolatxonalari ham xabardor qilingan edi.
Holat yuzasidan tergov harakatlari davom etmoqda.
'Chet eldagi o‘zbekistonliklarga moddiy va huquqiy yordam ko‘rsatiladi'ning rasmi
Jamiyat Bugun 00:32
Chet eldagi o‘zbekistonliklarga moddiy va huquqiy yordam ko‘rsatiladi
Murakkab vaziyatga tushgan fuqarolarga bir martalik nafaqa, aviachipta va tibbiy xarajatlar uchun mablag‘ ajratilishi mumkin.
'Qarshi va Buxoroda bozor rahbarlari ushlandi'ning rasmi
Jamiyat 04.03.2026 16:00
Qarshi va Buxoroda bozor rahbarlari ushlandi
DHX tezkor tadbirlarida savdo nuqtalarini noqonuniy sotgan bozor mas’ullariga nisbatan jinoyat ishi qoʻzgʻatildi.
'“Metan zapravkalar” faoliyati vaqtincha to‘xtatildi'ning rasmi
Jamiyat 04.03.2026 15:12
'Ijaraga berilgan yerni 200 million so‘mga sotmoqchi bo‘lgan shaxs ushlandi'ning rasmi
Jamiyat 04.03.2026 13:04
Ijaraga berilgan yerni 200 million so‘mga sotmoqchi bo‘lgan shaxs ushlandi
Surxondaryo viloyati Qiziriq tumanida 80 sotix yer maydonini pul evaziga rasmiylashtirib berishni va’da qilgan fuqaro qo‘lga olindi.
'Turkiya osmonida Eron raketasi urib tushirildi.'ning rasmi
Jamiyat 04.03.2026 13:00
Turkiya osmonida Eron raketasi urib tushirildi.
Yaqin Sharqda keskinlik fonida Turkiya havo hududiga yo‘nalgan deb taxmin qilinayotgan Eron ballistik raketasi zararsizlantirildi.
Jamiyat 04.03.2026 11:31
Markaziy bank xorijiy valyutalarning o‘zbek so‘miga nisbatan 5 martda amalda bo‘ladigan qiymatini e’lon qildi.

The body of a woman found in an empty plot in Turkey's Balıkesir province has been identified as belonging to 46-year-old Uzbek citizen Dilafruz Chuliyeva, who had been missing since January 21. This was reported by the publication "Haber Turk".
It was reported that information was received about a body found in the Çamdibi neighborhood of Havran district, Balıkesir. As a result of investigations conducted at the scene, it was confirmed that the deceased was Dilafruz Chuliyeva, who had been registered as a "missing person" by the Burhaniye District Immigration Administration.
The body was sent to the relevant institution in Bursa for a forensic medical examination.
In connection with this incident, the woman's alleged lover, 44-year-old I.I., and his acquaintances — B.N. (40), B.U. (40), and M.K. (22) — were detained. After interrogation, I.I. was arrested by court order, while the other three individuals were released without detention pending judicial proceedings.
The deceased's son, Shahrukh Turakulov, had previously stated that his mother suffered from diabetes and that serious complications could arise if she did not take her medication on time, and had asked for help.
According to information, Dilafruz Chuliyeva had gone to Turkey for work and was caring for an elderly patient in Burhaniye district. On January 21, she obtained permission to go to the market and did not return. After her relatives and employers reported her missing, Uzbekistan's diplomatic missions in Turkey were also informed about her disappearance.