Davlat xavfsizlik xizmati Toshkent shahar boshqarmasi xodimlari tomonidan Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti bilan hamkorlikda o‘tkazilgan tezkor tadbirda soliq inspeksiyasi xodimlarining korrupsion harakatlari fosh etildi.
Ma’lum bo‘lishicha, Bektemir tumani soliq inspeksiyasi sho‘ba boshlig‘i mahalliy tadbirkorga tegishli do‘konda xaridorga savo cheki berilmagani yuzasidan kelib tushgan murojaatni rasmiylashtirmaslik va ishni sudga oshirmaslik evaziga 4 million so‘m talab qilgan. Ushbu mablag‘ni inspektor orqali olgan vaqtida huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan ashyoviy dalillar bilan ushlangan.
Tergovga qadar tekshiruv davomida mazkur inspektor joriy yil aprel oyida ham shu do‘kon bilan bog‘liq murojaatni ko‘rib chiqmaslik evaziga 1,5 million so‘m olgani aniqlangan.

The head of the tax inspection department was caught while taking a bribe of 4 million soums from an entrepreneur.
Image of 'Bektemir district tax inspection employees caught with a bribe.'
Employees of the State Security Service of the Tashkent City Department, in cooperation with the Department for Combating Economic Crimes, during an operational operation exposed corrupt actions by tax inspection employees.
It turned out that the head of a department of the Bektemir district tax inspection demanded 4 million soums from a local entrepreneur in exchange for not formalizing a complaint about the failure to issue a sales receipt to a buyer in his store and not bringing the case to court. At the moment of receiving this money through an inspector, he was caught red-handed by law enforcement agencies with material evidence.
During the pre-investigation check, it was established that this inspector had also received 1.5 million soums in April of this year in exchange for not reviewing a complaint related to the same store.